Dr. Fikret Hacıosman'ı anıyor, sağlıkta şiddeti kanıksamama ve mücadeleye devam sözü veriyoruz

Dr. Fikret Hacıosman'ı anıyor, sağlıkta şiddeti kanıksamama ve mücadeleye devam sözü veriyoruz

Bir yıl önce bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybettik. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve yaşama tutunma mücadelesini kaybederek 03 Ekim 2018 günü aramızdan ayrıldı. Bitmeyen sağlıkta şiddet ile birlikte meslektaşımızın acısı da bir yıl önceki gibi sürüyor.
O gün söylediğimiz gibi "İnsanı yaşatmak için yemin ettiğimiz mesleğimizi icra ederken, hayat verdiklerimizin saldırısıyla yaşamımızı kaybetmek bizlere daha çok acı veriyor.
Bilindiği gibi, Türk Tabipleri Birliği sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşmış, her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarf etmiştir. Bu yasa tasarısının gündeme gelmesi ve bir an önce yasalaşması talebimizi hatırlatıyor, "Sağlıkta Şiddet" için önlem almayan, gerekli yasal düzenlemeleri yapmayan idareler ve yöneticilerin de bu suçta ortak olacağını hatırlatıyoruz.
Tabip odalarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir.

Dr. Fikret Hacıosman’ı ve sağlıkta şiddet sonucu kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızı bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Ankara Tabip Odası