Ankara emek meslek örgütleri derinleşen ekonomik krizi ve zamları protesto etti

Ankara emek meslek örgütleri derinleşen ekonomik krizi ve zamları protesto etti

Ankara emek meslek örgütleri gittikçe derinleşen ekonomik krizi ve zamları yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, ASMMMO tarafından 09 Ekim 2019 Çarşamba günü Ulus Atatürk heykeli önünde yapılan açıklamaya Ankara Tabip Odası adına Başkan Dr. Vedat Bulut ve Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç katıldı.

“Halkın cebinden elinizi çekin! Zamlar geri alınsın” yazılı pankart açan emek meslek örgütü yönetici ve üyeleri “Susma haykır, zamlara hayır”, “Savaşa değil emekçiye bütçe” sloganları atarak alkışlarla zamları protesto etti.

Ortak açıklamayı okuyan Dr. Vedat Bulut son günlerde ulaşımdan elektriğe, doğal gazdan çaya şekere üst üste zamlar yapıldığını ve AKP-MHP iktidarının ciddi bir mali kriz içine sürüklendiğini belirtti.

Dr. Vedat Bulut , kapalı kapılar ardında IMF ile görüşen egemenlerin çareyi halkın kullanmakta olduğu temel kamusal mal ve hizmetlerin fiyatlarına zam yapmakta bulduğunu vurguladı.


2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde milyonlarca emekçinin hakkının sarı sendikalar ve hükümet iş birliğiyle hiç edildiğini belirten Dr. Bulut “Kamu emekçilerinin ücretlerine 2019 yılında %12, 2020 yılı için ise %4+%4 zam yapmayı reva görenlere buradan sesleniyoruz. Sizin açıkladığınız enflasyon rakamları sahtedir ve bunu kendi ödeneklerinize, maaşlarınıza yaptığınız zamlardan anlamak kolaydır” diye konuştu.

Vergi borçlarını büyük oranda sıfırlayan kararların derhal iptal edilmesini talep eden Dr. Bulut “Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istiyoruz.

Bugün için işçileri emekçileri ezen egemen sınıfa son sözümüz şudur. Bugün feryad eden işçi ve emekçiler seçim sandıklarında sizleri tarihe gömecek fermanı da yazmasını bilirler” dedi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.