Barış Konuşmaları’nın ikincisi düzenlendi

Barış Konuşmaları’nın ikincisi düzenlendi

Ankara Tabip Odası (ATO) tarafından İnsan Hakları Haftası kapsamında düzenlenen Barış Konuşmaları’nın ikincisi 07 Aralık Cumartesi günü düzenlendi. ATO İnsan Hakları Komisyonunun katkılarıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesinde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda hekim ve barış gönüllüsü katıldı.

Barış Konuşmaları’nın ikicisinin açılışını yapan ATO Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç, dünyadaki savaş politikalarından, savaş politikalarının arkasındaki ekonomik çıkar ilişkilerinden, Türkiye’de ve bölgede barışı savunanların üzerindeki baskıdan ve barış kavramına duyulan ihtiyaçtan bahsetti.

Moderatörlüğünü Dr. Sibel Perçinel’in yaptığı ilk oturumda sözü Barış Vakfı’ndan hukukçu Levent Korkut aldı. 1990 yıllardan bugüne dünyadaki barış görüşmelerinin ve çatışmasızlık süreçlerinin seyrini aktaran Korkut, Türkiye’deki güncel durumun hukuksal çerçevesini anlattı.

Levent Korkut’tan sonra sözü alan bağımsız akademisyen Elçin Aktoprak, siyasal ve psikolojik boyutlarıyla barış kavramını irdeledi. Aktoprak, çözüm sürecinin ve toplumsal barışın önündeki yapısal ve güncel çelişkilerden, bunları aşmaya yönelik çözüm önerilerinden bahsetti.

İlk oturumun ardından konuşmacılara teşekkür plaketleri takdim edildi. Elçin Aktoprak’a plaketi ATO Yönetim Kurulu’ndan Dr. Gül Bakır, Dr. Sibel Perçinel’e plaketi ATO Yönetim Kurulu’ndan Dr. Gülgün Kıran, Levent Korkut’a plaketi ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut tarafından verildi.

Moderatörlüğünü Dr. Ali Karakoç’un yaptığı ikinci oturuma HDP Batman Milletvekili hukukçu Ayşe Acar Başaran ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Akademisi Başkanı hukukçu Hüsnü Öndül katıldı.

İkinci oturumun ilk konuşmacısı olan milletvekili Başaran, çözüm sürecinin siyasi gidişatından ve sürecin tıkanma noktalarından bahsetti. Savaş propagandasının arttığını, barışı savunanların yalnızlaştırıldığını ve üzerindeki baskıların arttığını belirten Başaran, barışı savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Başaran’dan sonra sözü alan Hüsnü Öndül, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi bağlamında barış hakkına dikkat çekti. Dünyadaki müzakere ve barış görüşmelerinin tarihsel ve hukuksal boyutlarını irdeleyen Öndül, barışla ilgili yapılmış uluslararası çalışmalardan bahsetti.

Konuşmalarından sonra soru cevap bölümünün tamamlanması ile birlikte konuşmacılara teşekkür plaketleri takdim edildi. Ayşe Acar Başaran’a plaketi ATO Yönetim Kurulu’ndan Dr. Ramazan Akçan, Hüsnü Öndül’e plaketi ATO İnsan Hakları Komisyonu’ndan Dr. Korel Yalman tarafından verildi.