“Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl” Kokteyli Gerçekleştirildi

“Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl” Kokteyli Gerçekleştirildi

Ankara Tabip Odası’nın kuruluşunun 90. Yılı için düzenlenen “Etibba Odalarından Tabip Odasına” Kokteyli 27 Aralık Cuma günü gerçekleştirildi.

Ankara Tabip Odası’nın (ATO) geçmişten bugüne tarihine yer verilen “Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl” Kokteyli Mülkiyeliler Birliği Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Geçtiğimiz dönemlerde ATO yönetiminde ve seçili kurullarda görev almış üyelerle birlikte, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, farklı illerin tabip odası başkanları ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Kokteylin açılış konuşması ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut tarafından yapıldı. ATO’da bugüne kadar görev alan başkan, genel sekreter ve yönetim kurulu üyelerine, “iyi hekimlik” değerlerine sahip çıkan tüm hekimlere teşekkür ederek söze başlayan Dr. Vedat Bulut, “İyisiyle kötüsüyle pek çok hatıra var. Geçmişe dönüp bakınca bize kötülük yapanları, Merkez Konseyimizi yaftalayanları, meslektaşlarımızı KHK’larla işlerinden aşlarından edenleri unutmayacağız. İhraç edilen meslektaşlarımız ger dönünceye kadar hukuki mücadelemiz sürecek.” dedi. İyi gelişmelerin ve kazanımların olduğuna da dikkat çeken Dr. Vedat Bulut, hekimlerin işe dönüş kararlarında, Şehir hastaneleri ile ilgili karar değişikliklerinde, sağlık politikaları alanında kimi düzenlemelerde etkili olduklarını belirtti. 2020 yılı için mücadeleyi hep birlikte büyüteceklerini söyleyen Dr. Vedat Bulut, katılımcıları selamlayarak sözlerini tamamladı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut’un konuşmasının ardından “Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl” belgeselinin gösterimi için Dr. Muharrem Baytemür kürsüye çıktı. ATO Basın Bürosunun da katkılarıyla hazırlanan, “Etibba Odalarından Tabip Odasına” belgeselinin henüz tamamlanmamış bir çalışma olduğunu söyleyen Dr. Muharrem Baytemür, ATO arşivlerine dair kısa bir bilgi verdi. Belgeselin hazırlığında arşiv araştırmalarının devam ettiğini belirten Dr. Muharrem Baytemür’ün konuşmasının ardından gösterime geçildi.

Belgesel gösteriminden sonra kürsüye ATO Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç çıktı. Hekimleri, tıp öğrencilerini, sendika ve siyasi parti temsilcilerini, insan hakları savunucularını selamlayan Dr. Ali Karakoç, Kokteyle katılamayan CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker ve CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal’ın tebrik mesajlarını okudu. Tabip Örgütlerinin 6023 sayılı TTB Kanunu’na istinaden kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olduğuna dikkat çeken Dr. Ali Karakoç, “temel görevlerinin halkın sağlık hakkını korumak, meslektaşlarının özlük haklarını korumak ve iyileştirmek, demokratik eşit barışçıl bir ortamda sağlık yaşamak için mücadele etmek” olduğunu söyledi.

Son dönemde basın kurumları üzerindeki sansürün arttığını, düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığını belirten Dr. Ali Karakoç, bu dönemde tüm engellemelere rağmen meslek etiğine sahip çıkan, sağlık alanında objektif habercilikten taviz vermeyen yazılı ve görsel basın temsilcilerine teşekkür etti. Dr. Ali Karakoç’un konuşmasının ardından halkın haber alma hakkına sahip çıkan basın temsilcilerinin plaket törenine geçildi.

 

Birgün Gazetesi’nden muhabir Burcu Cansu’ya teşekkür plaketi ATO Yönetim Kurulu Üyelerinden Dr. Gülgün Kıran tarafından verildi.

Evrensel Gazetesi’nden muhabir Burcu Yıldırım’a teşekkür plaketi ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut tarafından verildi.

Fox TV haber muhabirlerinden Yeşim Karacaoğlu’na teşekkür plaketi TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Sinan Adıyaman tarafından verildi.

Plaket töreninin ardından Kokteyle geçildi. Müzik dinletisi ile devam eden “Etibba Odalarından Tabip Odasına 90. Yıl” Kokteyli, yeni yıl için güzel ve dilek ve temennilerin ardından son buldu.