"ALO, ATO YANINIZDA!"

Koronavirüs pandemisi nedeni ile içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte, virüsün ağır seyirli hastalık tablosuna yol açma potansiyeli açısından yüksek risk grubu olarak kabul edilen 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireylere bilindiği gibi, 21 Mart 2020 tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi.

65 yaş üstü hekimler için dayanışma amaçlı başlatacağımız uygulama hakkında hazırlanmış olan bilgilendirme metni aşağıda yer almaktadır.

ALO, ATO YANINIZDA!

Koronavirüs pandemisi nedeni ile içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte, virüsün ağır seyirli hastalık tablosuna yol açma potansiyeli açısından yüksek risk grubu olarak kabul edilen 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireylere bilindiği gibi, 21 Mart 2020 tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi. Evde kalmanın zorunlu olduğu bu durumda kişiler gündelik yaşamlarının idamesine yönelik bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Özellikle yaş grubu gereği yalnız olmanın daha yaygın olduğu 65 yaş üstü nüfusta bu süreçte öncelik elbette temel ve zorunlu ihtiyaçların karşılanmasında olmalıdır. Sağlık en temel ihtiyaçlardan olup, Ankara Tabip Odası olarak bu yaş grubundaki üyelerimizin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı kalması konusunda tüm imkanlarımızla dayanışma ve yardımlaşma sağlamak ve yanlarında olduğumuzu duyurmak istiyoruz.

Bu olağanüstü süreci evlerinizde sıkıntısız geçirebilmeniz için Ankara Tabip Odası sizleri güç birliğine davet ediyor;

 • Odamız pandemi süresince hafta içi 10.00 – 15.00 saatleri, cumartesi günü ise 10 .00 – 12.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, bu zaman diliminde bizleri 418 87 00 numaralı telefondan arayarak görevli arkadaşlara ulaşıp sağlık kaynaklı soru ve sorunlarınızı iletirseniz en kısa sürede bir yönetim kurulu üyemiz sizlere yanıt verecektir. İhtiyaçlarınız temin edilmeye çalışılacaktır.
 • Siz aramasanız da odamızdan bir görevli kayıtlı numaranızdan size ulaşıp “nasılsınız?” diyecek, şaşırmayın!
 • Aile hekiminizin numarasını öğrenmeniz ve el altında bulundurmanız önemli. Sağlık sorununuzda ilk başvuru merkeziniz bağlı bulunduğunuz Aile Sağlığı Merkezi olacak. Eğer aile hekiminizi bilmiyorsanız, öğrenmek için odamız görevlilerinden yardım alabilirsiniz.
 • Hastaneye gitmenizi gerektirecek acil durumlarda mutlaka 112 numarayı arayınız. Kendi imkanlarınızla hastaneye ulaşmaya çalışmayınız.
 • Sağlıklı kalmak için;
 1. Sağlıklı beslenme, bol sıvı alımı, düzenli uyku şart.
 2. Evde tansiyon, şeker kontrollerinizi, uygun diyet uygulamalarını ihmal etmeyin.
 3. Ev içi kısa yürüyüşler ve egzersiz yapın.
 4. İlaçlarınızı düzenli almayı unutmayın! İlaç raporlarının süreleri Haziran ayı sonuna kadar uzatıldı. Raporlu ilaçlarınızı yazdırmaya gerek olmaksızın eczaneden telefonla isteyebilirsiniz.
 5. Günlük temizliğinize, kişisel hijyen kurallarına özen gösterin.
 6. Evinize zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul etmeyin. İhtiyaçlarınızın karşılanması dışında, özellikle önümüzdeki 2 – 3 haftalık süreçte gençlerle teması kesin.
 7. Evinizi sık sık havalandırın, balkon ya da pencerelerden temiz hava almaya çalışın.
 • KORONAVİRÜS ENFEKSİYONU ŞÜPHESİ UYANDIRACAK OLAN ATEŞ, ÖKSÜRÜK, NEFES DARLIĞI BELİRTİLERNİZ VARSA HEMEN 112 ARAYIN/ARATIN VE AMBULANS İSTEYİN.BU KONUDA SORUN YAŞARSANIZ VERDİĞİMİZ NUMARADAN BİZLERE ULAŞIN:

UNUTMAYALIM!!!

Bu salgını dayanışma ile, hep birlikte yeneceğiz.

Sağlık camiasına emek vermiş siz değerlerimizin de sahada aktif çalışan meslektaşlarımıza evde kalarak destek olacağınızı umuyoruz, biliyoruz.

Bu süreçte Ankara Tabip Odası her zaman ki gibi “çalacak bir telefon” mesafesinde ”Hayat Eve Sığar”

Evde kalın, sağlıkla kalın…