Başın Sağolsun Sakarya!İş Cinayetlerine Son

Başın Sağolsun Sakarya!İş Cinayetlerine Son


İşçi sınıfının üzücü ve acı günlerinden bir tanesi daha. Sakarya Hendek'te Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen iş cinayeti sonucunda 100 işçi yaralandı, 4 işçi yaşamını yitirdi. Henüz 45 işçiye ise ulaşılamadı.

Patlamadan sonra basına yansıyan bilgilere göre işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin yeteri kadar alınmadığı, sigortasız işçilerin de çalıştırıldığı fabrikada gerçekleşen 8. patlama!  Daha önceki yıllarda 5 işçinin yaşamını yitirdiği ve 100'e yakın işçinin yaralandığı tüm patlamalarda fabrika ismini değiştirerek faaliyetlerine devam etti: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar...

Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nın patronunun aynı zamanda MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olması da iş cinayeti siciline rağmen varlığını nasıl devam ettirdiğinin göstergelerinden bir tanesi.

Siyasi iktidarın göz yumduğu, "afet", "kaza", "fıtrat" dediği iş cinayetleri Türkiye'deki despotik emek rejiminin bir sonucudur. İşçilerin gerekli önlemler alınmadan ve ekipmanlar sağlanmadan uzun süreler çalıştırıldığı emek süreçleri, ölümlere kaçınılmaz olarak davetiye çıkarmaktadır. "Üretim devam etmeli" anlayışının kamçıladığı sömürü, sadece işyerinde kalan bir olgu olmaktan çıkarak, işçilerin yaşamını tehdit eden bir boyuta erişmiştir.

İş cinayetlerine karşı yetkililerin seyirci pozisyonunda kalması sona ermelidir. İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri eksiksiz sağlanmalı, gerekli kontroller yapılmalı, caydırıcı hukuki ve politika düzenlemeler hayata geçirilmelidir. En önemlisi, işçilerin yaşamını, emeğini ve bedenini üretim çılgınlığı için feda eden zihniyet sona ermelidir.