ATO'dan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ziyaret

ATO'dan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ziyaret

Ankara Tabip Odası Yönetiminden bir heyet, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı’yı makamında ziyaret etti. Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gül Bakır ve Dr. Arif Müezzinoğlu’nun katıldığı görüşme 13 Temmuz 2020 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde Belediyenin verdiği 20 bin maske için sağlık çalışanları ve Ankaralılar adına teşekkürlerini ileten Dr. Gül Bakır iki kurumun işbirliğinden duydukları memnuniyeti belirterek sağlık merkezlerine dağıtmak üzere ilave maske talebinde bulundu.

Faruk Çınkı da talep olduğu sürece yanıtlayacaklarını belirterek maske temin edilmesini sağladı.

Dr. Vedat Bulut Ankara’nın Temelli ilçesinde bir binanın uyuşturucuyla mücadele merkezi yapılmasına dair istenen görüş üzerine bu mücadeleyi takdir ettiklerini belirterek “Bu merkez için kamu üniversitelerinin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Gazi Üniversitesi Amatem Merkezi kapatılmıştı. Böyle bir eksiklik var. Bir kamu üniversitesinin merkezi haline getirilmesi halinde bizler de Oda olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Dr. Arif Müezzinoğlu da uzun zamandır Ankaralıların gündeminde olan asbestli boruların değişimi ile ilgili uzman görüş bilgisi verdi. Asbestli borulardan geçen suyun herhangi bir zararının olmayacağına dikkat çeken Dr. Müezzinoğlu bu anlamda yanlış bir kanı olduğunu belirtti. Asbestin havadan solunum yoluyla alındığının altını çizen Dr. Müezzinoğlu esas tehlikenin bu boruların değişimiyle ortaya çıkacağı uyarısında bulundu. Asbest solumanın akciğer zarı kanseri yaptığını vurgulayan Dr. Müezzinoğlu “Eğer bu borular ömrünü tamamladıysa hiç söküm yapmadan yeni bir hat döşenmesi lazım. Orada çalışacak olan işçiler ve çevrede yaşayan halk söküm yapılırsa çok ciddi zarar görür. Tüm Türkiye’deki belediyelere örnek olacak bir asbestli boru iptal süreci gerçekleştirilebilir” dedi. Ayrıca eski binalarda da yaygın olarak asbest kullanıldığını belirten Dr. Arif Müezzinoğlu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı OSGB’nin bu binaların yıkımı sırasında denetim yapabileceğini sözlerine ekledi.

Ankara’da 5 bine yakın mevsimlik işçi bulunduğunu ifade eden Dr. Müezzinoğlu bu kişilerin yaşam koşullarının çok kötü olduğunu pandemiyle de ayrı bir boyut kazandığını belirtti. Belediyenin mevsimlik işçilere ilişkin bir çalışma başlatmasından memnuniyet duyacaklarını söyleyen Dr. Müezzinoğlu her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını da ekledi.

Faruk Çınkı da iş güvenliği uzmanı olduğunu asbestli boruların değişimiyle ilgili kaygıların önemli olduğunu ifade etti. Yeni hat döşemek için çözüm yolu bulmaya çalışacaklarını söyleyen Çınkı araziyi incelemeleri gerektiğini belirtti.

Mevsimlik işçilere de çadır desteği verdiklerini, farklı ne türde yardım yapabilecekleri konusunda çalışma yapacaklarını da söyledi.

Toplantı, görüşmelerin düzenli olarak sürmesi temennisiyle sona erdi.