Nükleer silahlanmanın sona erdiği bir dünya istiyoruz!

Nükleer silahlanmanın sona erdiği bir dünya istiyoruz!

06 Ağustos ve 9 Ağustos 1945'de tarihin iki büyük insanlık suçu işlendi. İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştirmeyi amaçlayan ABD, en büyük yıkım silahı olan atom bombasını kullanarak, Japonya’da nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu Hiroşima ve Nagazaki’de 220 binden fazla insan yaşamını yitirmesine yol açtı.

Patlamalar sonucunda açığa çıkan ısı ve basınç dalgası nedeniyle insanlar, hayvanlar ve bitkiler anında yok oldu.Radyoaktif maddelerin etkileri on yıllarca halk sağlığını ve ekolojik dengeyi tehdit etmeye devam etti; hava, toprak, su kaynakları, ekosistem ve bitki florası radyoaktif kalıntılar tarafından kirletildi.  Atom çağını başlatan katliamlar, insanlık tarihine kara bir leke olarak yazıldı. Ne var ki, yaşanan insanlık trajedisine rağmen dönemin ABD başkanı, atom bombasının keşfini "insanlığı kurtarmayı sağlayan bir zafer" olarak nitelendirdi.

75 yıl sonra bugün, Hiroşima ve Nagazaki’de yaşamını yitiren insanları saygı ile anıyoruz. Nükleer silahlanmanın sona erdiği, savaşların olmadığı, barış içinde yaşanacak bir dünya isteğimizi tekrar yineliyoruz.