ATO Heyeti saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarını ziyaret etti

ATO Heyeti saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarını ziyaret etti

ATO heyeti sağlık çalışanlarının saldırıya uğradığı Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’ne geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi. 22 Eylül Salı günü yapılan ziyarette, ATO Yönetiminden Genel Sekreter Dr. Muharrem Baytemür, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ayşe Uğurlu ve Haydar Can Dokuyan ile SES Ankara Şube yöneticileri de bulundu.

21 Eylül Pazartesi günü akşam saatlerinde hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırmış, sağlık çalışanları da kendilerini hastanenin acil servisinde barikat kurarak korumak zorunda kalmışlardı. Güvenlik görevlilerinin de çabasıyla sağlık çalışanları fiziki zarar görmeden kurtulmuşlardı. Sosyal medyaya yansıyan görüntüler sonrası sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini iletmek ve sağlıkta şiddete karşı dayanışmak üzere Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu hastaneye ziyarette bulundu.

İlk olarak olayın yaşandığı acil servis bölümündeki sağlık çalışanlarıyla görüşen heyet geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ardından hastane başhekimi Dr. Davut Akduman ve Başhekim yardımcısı Dr. Derya Yenibertiz’le yaptıkları görüşmede ATO ve SES heyeti olayla ilgili bilgi aldı ve sağlıkta şiddete karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.  

Hastane çalışanlarını koruyabilmek için çaba sarf eden güvenlik görevlilerine de geçmiş olsun dileklerini ileten heyet hastaneden ayrıldı.

Çıkışta basın mensuplarına demeç veren Dr. Muharrem Baytemür şöyle konuştu: “Dün yaşanan şiddet olayı sonrası buradayız. Hastanede olması kabul edilemez. Hem sağlık çalışanlarının hem de sağlık çalışanlarının hizmet verdiği hastalarımızın özellikle de ciddi durumda olan hastaların bulunduğu yerde bir saldırı yaşandı. Geçmiş olsun ziyaretine geldik, arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu meslek örgütü olarak bildirmek istedik. Türkiye’deki şiddet ortamının bir parçası da sağlıkta şiddet. Sağlık ve şiddetin yanyana gelmesi kabul edilebilir bir durum değil. Buradan vatandaşlarımıza da seslenmek istiyorum. En azından bu hafta sağlık çalışanlarına silahla, sopayla değil sevgi cümlesiyle gitsinler. Özellikle bu pandemi döneminde 30 bin sağlık çalışanı enfekte olmuşken, 100’e yakın sağlık çalışanı hayatını kaybetmişken; sevdiklerini göremeden görev yapan sağlık çalışanlarının buna çok ihtiyacı var.”

SES Ankara Şube adına kısa bir konuşma yapan Nazan Karacabey de sağlık çalışanlarının can havliyle güvenliklerini sağlamaya çalıştığını üzülerek izlediğini belirtti.  Yaşatmak ve yaşamak istiyoruz söylemine denk gelen görüntüler olduğunu ifade eden Karacabey “Sağlık çalışanları için hem pandemiyle mücadele etmek hem de şiddete uğramak çok büyük bir yük” sözlerini kaydetti.