Dr. Şeyhmus Gökalp Serbest Bırakılmalıdır

Dr. Şeyhmus Gökalp Serbest Bırakılmalıdır

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in de aralarında bulunduğu 5 kişi Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştır.

Dr. Şeyhmus Gökalp’in ev ve iş yeri adresi bilinmektedir. Savcılık tarafından çağrılması halinde kendiliğinden ifadeye gidebilecek durumdadır. En temel insan hakları hiçe sayılarak sabahın erken saatlerinde yapılan bu uygulamayı kınıyoruz.

Zamanın hukuksuzluk ruhu olan gizli tanık ifadesi burada da kendisini göstermektedir. Demokratik hukuk sistemlerinde tutukluluk somut deliller üzerinden yapılırken ülkemizde çalışmadığınız bir hastanede çalıştığınızı iddia eden bir gizli tanık ifadesi ile hakkınızda hukuki süreçler ilerletilmektedir.

Dr. Şeyhmus Gökalp’in pandemi nedeniyle hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının izinleri, istifaları ve emekliliklerine yasak getirildiği bu günlerde sağlık hizmet sunumundan alıkolunarak tutuklanmış olması aynı zamanda halkın da sağlık hakkından yoksun kalmasına neden olmaktadır.

Türkiye’de onurlu insanların haklarının düzmece dosyalarla çiğnenmesine, hekimlerin görevlerini yapmalarının hukuki normların dışına çıkıIarak engellenmesine karşı vereceğimiz mücadelenin devam edeceğini ve TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’e yönelik hukuksuzluğun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu