Hastanelerimizi açmak için neyi bekliyorsunuz?

Hastanelerimizi açmak için neyi bekliyorsunuz?

Ankara Tabip Odası’nın bileşeni olduğu Hastanemi Açın Platformu Ankara’da kapatılan kamu hastanelerinin yeniden açılması talebini Yüksek İhtisas Hastanesi önünde yaptığı basın açıklaması ile bir kez daha yineledi. 

29 Ocak 2021 Cuma günü saat 12.30’da Yüksek İhtisas Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Atilla Ilıman da destek verdi.

Polisin kişi sınırlaması koymak istediği basın açıklaması yapılan görüşmeler sonucunda gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını Hastanemi Açın Platformu sözcüsü Dr. Bayazıt İlhan okudu.

Eskişehir’in 995 yataklı köklü hastanelerinden Eskişehir Devlet Hastanesinin kapatılmasının ardından salgın döneminde yıkıldığını belirten Dr. İlhan,  Hastanemi Açın Platformunun verdiği mücadele sayesinde Ankara’da kapatılan hastanelerin  yıkılmasının  ve TTB’nin açtığı davalar ile bu hastanelerin ihaleyi alan şirketlere devrinin engellendiğini belirtti.

Ancak yine de ülkenin dört bir yanında otuza yakın hastanenin şehir hastaneleri gerekçe gösterilerek kapatıldığına işaret eden Dr. İlhan,  bu hastanelerin kapatılması ile oluşan kamu zararına dikkati çekti. Hastane binalarının çürümeye terk edildiği, tıbbi malzemelerin heder edildiğini kaydeden Dr. İlhan,  Sayıştay raporuna göre 2019 yılında sağlık hizmetlerinden koparılan bu hastaneler için 1 milyon 613 bin 186 TL tutarında elektrik faturası ödendiğini aktardı.

Ankaralıların kapatılan hastanelerin tekrar sağlık hizmetine başlaması için mücadele ettiğini belirten Dr. İlhan, kapatılan hastanelerin sağlık hizmeti sunumundaki payını hastanelerin yoğun bakım, muayene, acil hasta ve yatan hasta sayılarını vererek paylaştı.  Kapatılan hastanelerin Ankara’daki toplam yatak ve toplam başvuru sayısının yüzde 14’üne cevap verdiğini kaydeden Dr. İlhan “Bir yılda 4.692.978 muayene yapılan, 574.006 acil hasta karşılayan, 70.892 ameliyat yapmış, 357 yoğun bakım yatağı, 2590 servis yatak kapasiteli hastaneler şu salgın döneminde amacına uygun kullanılamıyor” dedi.

Salgın etkisini sürdürürken bu hastanelerin neden boş bırakıldığını soran Dr. İlhan, Ankaralılar adına bir kez daha “Gelin bu inadınızdan vazgeçin, sağlığımıza daha fazla zarar vermeyin, kapattığınız hastanelerimizi açın” diye seslendi.

Dr. Bayazıt İlhan’ın basın açıklamasını okumasının ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir söz alarak “Kapatılan bu hastaneler Türkiye’nin yüz akı hastaneleriydi. En az 80 yıldır halka nitelikli sağlık hizmeti veriyordu. Peki neden kapatıldılar? Çünkü şehir hastanesine hasta gerekiyordu. Şehir hastanesindeki ranta hasta bulmak lazımdı. Bunun için kapattılar. Sağlık Bakanlığına soruyorum; Tuzluçayır’da, Altındağ’da kalp krizi geçirenler nereye gidecekler? 30 kilometre ötedeki Bilkent Şehir Hastanesi’ne gidecekler. Arada ölmezlerse tabii. Saray rejimini bir an evvel bu saçma, anlamsız uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Eyleme destek veren HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik de görüşlerini “Hastanelerin kapatılması tamamen akıl dışı olaydır. Hastane kapatmak sağlıkla hiçbir şekilde alakası olmayan durumdur. Rant kapısına dönüştürdükleri şehir hastanelerinin hasta garantisini sağlamak için Türkiye’nin en kıymetli hastaneleri anlamsız bir şekilde kapatıldı. Derhal bu yanlış uygulamadan vazgeçilmelidir. Hastanelerin bu şekilde kapatılması çürümeye terk edilmesi kabul edilemez.” diye açıkladı.  

SES Ankara Şube  Eş Başkanı Nazan Karacabey salgın döneminde sağlık çalışanlarının yaşadığı  sorunlara dikkat çekti. Pandemi bize göstermiştir ki hepimiz güvende olmadan hiçbirimiz güvende değiliz diyen Karacabey şunları söyledi:  “Halk sağlığına yönelik taleplerimizin bir an önce karşılanmasını istiyoruz. Koruyucu sağlık hizmetleri ile entegre yataklı tedavi hizmetlerini planlayın. Herkese ücretsiz, etkili, güvenli aşı sağlayın, aşıda ayrımcılık yapmayın. Pandemi döneminde sağlık hizmetleri ile birlikte sosyal hizmetleri de öncelikli olarak uygulayın. Sadaka değil sosyo-destek sağlayın. ‘Yaşatmak için yaşamak istiyoruz. Öfkeliyiz tükendik çünkü ölüyoruz’ diyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin taleplerini karşılayın. Emekçilere yönelik Covid-19’un meslek hastalığı olduğuna dair düzenlemeleri sağlık ve emek meslek örgütlerinin talepleri doğrultusunda çıkarın. Özlük haklarına yönelik taleplerimizi karşılayın. Kronik hastalığı, engeli olan arkadaşlarımız idari izinli sayılsın. Gebe ve emziren anneler idari izinli sayılsın. Ebeveyn iznini uygulayın. Kadın ve çocuk bakanlığını bir an önce açın.”

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Atilla Ilıman da yaptığı açıklamada bütün çabalarının halkın doğrudan ulaşılabilir, adaletli bir şekilde sağlık hizmeti alması olduğunu söyleyerek sağlığın ranta kurban edilmemesi gerektiğini aktardı.

Basın açıklaması atılan sloganlar ile sona erdi.

 

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız