“Hekimlerin Sergisi” açılışı ve “Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanlarına Saygı” Plaket Töreni düzenlendi

“Hekimlerin Sergisi” açılışı ve “Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanlarına Saygı” Plaket Töreni düzenlendi

Ankara Tabip Odası 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri “Hekimlerin Sergisi” açılışı ve “Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanlarına Saygı” Plaket Töreni ile başladı.

Gelenekselleşmiş olan sergide, 65 hekimin resim, fotoğraf, heykel, seramik, çini, ahşap eserleri yer aldı. Ayrıca kitap yazarı olan hekimler de imza etkinliği düzenledi. 

Etkinliği unutulmaz kılan; Pandemiyle mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanları oldu. Kaybettiğimiz 370 sağlık çalışanının fotoğrafları hazırlanan mozaikte yer aldı.

Ankara’da bulunan sağlık çalışanlarının yakınları etkinliğe davet edilerek, anılarına saygı adına düzenlenen plaketleri Ankaralı hekimler nezdinde Ankara Tabip Odası tarafından takdim edildi.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür açılış konuşmasına Pandemiyle mücadele sırasında kaybettiklerimiz için saygı duruşu daveti ile başladı.

ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç’un Pandemi nöbetinde olduğu için etkinliğe katılamadığını belirten Dr. Muharrem Baytemür, Başkanın teşekkür ve başsağlığı mesajını da iletti.

Sergiye katkı veren hekimlere teşekkür eden Dr. Baytemür her sene Hekimlerin Sergisine büyük emek veren ancak geçen yıl hayatını kaybeden Dr. Mehmet Emin Özer’i de şükranla andı. Dr. Baytemür yüzlerce kayıp veren sağlık çalışanları için “meslek hastalığı kabul edilsin” mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak bir önceki gün helikopter kazasında yitirdiğimiz askerler için de üzüntüsünü ve başsağlığı dileklerini iletti.

Dr. Muharrem Baytemür, Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının fedakarlıklarıyla tarihe geçtiğini belirterek şu sözlerle konuşmasını bitirdi: “Aylardır büyük bir özveri ve fedakârlıkla, en kritik görevlerde yaşamlarını riske ederek çalışan ve önümüzdeki süreçte de çalışmaya devam edecek olan sağlık çalışanlarının sorunlarının ve bu sorunların çözüm yollarının  tespiti, sağlık çalışanlarının Covid-19’a yakalanmamaları için yapılacakların ve alınacak önlemlerin takibi, Covid-19  nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının hak sahibi yakınlarına maddi ve manevi tazminat verilmesi ve SGK tarafından aylık bağlanması, sağlık çalışanlarının Covid–19 sürecindeki çalışma şartlarının maddi ve manevi yönden iyileştirilerek, ek ödemelerin artırılması ve ek ödemelerden tüm sağlık çalışanlarının zamanında, tam ve eşit bir şekilde yararlanması için bizler dayanışma ile mücadelemize devam ederken kaybettiklerimizi unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı bir kez daha vurguluyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz…”

Kaybettiklerimiz anısına düzenlenen plaketleri alan aileler ve takdim eden hekimler şu şekilde oldu;

112 Acil Serviste görev yapan Mustafa Tekin’in eşi Fadime Tekin plaketini ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür’den aldı.

KBB Hastalıkları Uzmanı Dr. Salim Akın’ın meslektaşı ve arkadaşı Dr. Ruhi Koç plaketi TTB 2018-2020 dönemi Merkez Konseyi Başkanı Dr. Sinan Adıyaman’dan aldı.

Ankara Üniversitesi Hastanesi Cebeci Kampüsünde görev yapan Yeter Yılmaz’ın kızı Ayşe Yılmaz plaketini SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım’dan aldı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Hozikligil’in eşi mehtap Hozikligil plaketini TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut’tan aldı.

Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi personeli Ahmet Ecevit’in oğlu Süleyman Ecevit plaketini ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu’dan aldı.

Dişhekimi Seyfi Gür’ün baldızı Sevim Yaşar plaketini Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Gül’den aldı.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Erol Turaçlı’nın kızı Özge Turaçlı plaketini Oftalmoloji Derneği Başkanı Dr. İzzet Can’dan aldı.

Sanatoryum Hastanesi personeli Hasan Ercan’ın plaketini kızı 2016-2018 Dönemi ATO Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Mine Önal’dan aldı.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Nejdet Gökçınar’ın oğlu Burak Gökçınar plaketini 2018-2020 dönemi ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gülgün Kıran’dan aldı.

Hekimlerin Sergisine değerli katkıları olan Dr. Mehmet Emin Özer’in anısına hazırlanan plaketi çocukları İdil ve Baran Özer 2018-2020 dönemi ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gül Bakır’dan aldı.

Ankara’da 22 sağlık çalışanı Pandemiyle mücadele sırasında hayatını kaybetti, etkinliğe katılamayan ailelere de plaketleri iletilecek.

Hekimlerin Sergisi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 05-15 Mart tarihleri arasında ziyarete açık olacak.