Korona Günlerinde Hastane Fotoröportajı düzenlendi

Korona Günlerinde Hastane Fotoröportajı düzenlendi

Ankara Tabip Odası Kültür Sanat Komisyonunun düzenlediği Korona Günlerinde Hastane Fotoröportaj etkinliği 13 Nisan Salı günü çevrim içi ortamda düzenlendi.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ümit Yaşar Öztoprak’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinliğe konuşmacı olarak aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Hızel katıldı.

Etkinlik öncesi kısa bir konuşma yapan ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, vaka sayısının pik yaptığı bir dönemde konuyu farklı boyutları ile ele alacağını belirterek sözü Dr. Hızel’e bıraktı.

Dr. Hızel, fotoğraf çekmek için sıkıntılı zamanlar olarak tarif ettiği pandemi sürecinde çalıştığı hastanede yaşananları belgelemek için yola çıktığını anlatarak sunumuna başladı.

Dr. Hızel 3 bölüme ayırdığı sunumunda pandeminin ilk gününden bugüne yaşananları aktardı.

Sunumun ilk bölümünde Dr. Hızel,  pandeminin başlamasıyla  dünyada ve Türkiye’de neler olduğunu basına yansıyan haber fotoğrafları ve raporlar eşliğinde değerlendirdi.

İkinci bölümde Dr. Hızel, geçen yılki kapanma ve sokağa çıkma yasağı boyunca objektifine yansıyan manzaraları paylaştı. Hızel’in paylaştığı fotoğraflar arasında Ankara’da kalabalığı ile bilinen Ulus meydanı, Atatürk Bulvarı, Eskişehir Yolu, Bilkent ve Kocatepe camileri gibi mekanların yanında Ankara metrosunda yapılan dezenfeksiyon çalışmaları ve 65 yaş üstü yurttaşlara sokağa çıkma izni verildiği gün Kuğulupark görüntüleri yer aldı.

Korona Günlerinde Hastane başlıklı son bölümde ise Dr. Hızel hem hastaların hem sağlık çalışanlarının hastane içinde neler yaşadığını fotoğraflar eşliğinde anlattı. Dr. Hızel sunumun bu bölümünde numune alma kabini, Pcr testi yapılma anı, Covid-19 çadırı, acil servis, yataklı servis, hemşire odası, yemekhane, hasta odası,  mikrobiyoloji laboratuvarı, radyoloji birimi, yoğun bakım servisi gibi alanlarda çektiği fotoğraflar ile sürecin kısa bir özetini yaptı.  

Dr. Hızel’in kendisine yöneltilen soruları cevaplaması ile sunum sona erdi.  

 

Korona Günlerinde Hastane Fotoröportaj etkinliğini izlemek için tıklayınız