1 Mayıs’ta Umut Yan Yana

1 Mayıs’ta Umut Yan Yana

Emek ve meslek örgütleri, 1 Mayıs programını  yaptıkları ortak basın açıklaması ile duyurdu.

26 Nisan Pazartesi günü Ulus Heykelde 1 Mayıs’ta Umut Yan Yana başlığı ile yapılan basın açıklamasına DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği,  KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB-Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yönetici ve üyeleri katıldı.

1977 Kanlı 1 Mayıs’ında yaşamını kaybedenler anısına yapılan saygı duruşundan sonra örgütler adına ortak basın açıklamasını DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu.

Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl tarihinde ilk defa 1 Mayıs’ın meydanlarda kutlanamadığını belirten Görgün,  aradan geçen bir yılda mevcut düzenin insanlığın temel sorunlarının çözümünde ne kadar yetersiz olduğunun acı bedeller ödenerek bir kez daha görüldüğünü söyledi.

Bizler, bu topraklarda yaşayanlar, aklı, bilimi, emeği ve insan yaşamını öncelemeyen bir anlayışla yönetenler nedeniyle, daha ağır bedeller ödüyoruz diyen Görgün sözlerini “Covid-19 salgınıyla mücadelede dünyanın en başarısız ülkelerinden birinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Sermayenin ve patronların çıkarları için, akıl, bilim ve milyonların sağlığı yok sayılıyor. Açık alanlarda nefes almamız yasaklanıp kapalı ortamlarda çalışmaya zorlanıyoruz. Ne pahasına olursa olsun “çarklar dönecek” inadıyla, insan yaşamını piyasaya kurban eden bir anlayışla ve aşı tedarikindeki başarısızlıkla göz göre göre hastalanıyoruz, ölüyoruz ve tükeniyoruz! “Böyle salgın mücadelesi olmaz” diyor ve yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz” diye sürdürdü.

Görgün, Türkiye’de emekçilerin durumunu “Pandemi sürecinde yurttaşlarına en az nakdi destek veren iki ülkeden biri Türkiye oldu. İşsizlik her gün yeni rekorlar kırıyor. Kod 29 ile tazminat bile alamadan işimizden ediliyoruz. Milyonlarca çalışan ve ailesi ücretsiz izin dayatmasıyla günde 50 liraya yaşamaya mahkûm ediliyor. Gıda enflasyonu ile milyonlar açlık sınırının altına itiliyor. Evimize gelen faturalar kabarıyor, çarşı pazar alışverişi her gün bir öncekinden daha pahalı oluyor. Uzaktan çalışma gibi esnek çalışma biçimleriyle güvencesizlik yaygınlaşıyor.” sözleriyle özetledi.

Görgün sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için “Her gün 1 Mayıs” diyeceklerini,  1 Mayıs haftası boyunca taleplerini ifade edeceklerini, 1 Mayıs nedeniyle mümkün olduğunca yaygın bir biçimde işyerlerinin önlerinde ve meydanlarda olacaklarını duyurdu.

DİSK İç Anadolu Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu  TMMOB –Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO  olarak, Ankara’da emek ve meslek örgütlerini temsilen  1 Mayıs tertip komitesi oluşturarak 30 Nisan Cuma günü 1 Mayıs Mitingi için valiliğe başvurduklarını belirten Görgün  yan yana mücadeleyi sürdürecekleri  taleplerini şu şekilde sıraladı:

 

1.  Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!

2.  Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

3.  Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son!

4.  İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!

5.  Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

6.  İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

7.  Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!

8.  Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.

9.  Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

10.  İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

11.  Emeklilerin sorunları çözülsün, insanca yaşayabilecekleri ücret verilsin!

 

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız