Zafer direnen emekçinin olacak!

Zafer direnen emekçinin olacak!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İç Anadolu Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyonu, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO) ile Ankara Tabip Odası’nın (ATO) çağrısı ile 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle 29 Nisan 2021 günü yapılmak istenen basın açıklamasına polis engel oldu.

Demokratik kitle örgütlerinin “Umut Yan Yana” sloganıyla yapmak istedikleri basın açıklaması polisin engeli üzerine KESK Genel Merkezin bulunduğu Selanik Caddesinde yapıldı.

Emekçiler  “Boyun eğme AKP’den hesap sor”,  Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emekçinin olacak”, “Yaşasın 1 Mayıs”,  “Zafer direnin emekçinin olacak” sloganları ve alkışlar eşliğinde genel merkez önünde toplandı. Açıklamaya EMEP, HDP, Sol Parti üyeleri de katıldı.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün çağrısı ile 1977 1 Mayıs’ında ve iş cinayetlerinde hayatını kaybeden emekçilerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Ortak açıklamayı 1 Mayıs tertip komitesinden Hüseyin Köklü okudu. Köklü, Sakarya Caddesinde yapılmak istenen açıklamaya izin verilmemesini “Pandemi bazı günler öncesinde hayatımızı çok olumsuz etkiliyor. Sokağın birinde pandemi var diğerinde yok.” diyerek eleştirdi.

“Yasaklara, baskılara rağmen umudu büyütüyoruz. Her gün 1 Mayıs her yer 1 Mayıs.” diyerek söze başlayan Köklü, pandemi sürecinde  sermayenin ve patronların çıkarlarını korumak için milyonların sağlığının yok sayıldığını hatırlatarak alandan bir kez daha  “Çarklar dursun, ölümler bitsin! diye seslendi.  Köklü  “Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğu işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde biz yokuz: Çalışanlar hastalanmaya, çalışmayanlar da açlığa mahkum ediliyor.” sözlerini sarf etti.

Türkiye’nin yurttaşlarına en az destek veren iki ülkeden biri olmasını eleştiren Köklü, pandemide halk yaşam mücadelesi verirken şirketler  karlarını artırıyor diye konuştu.

Köklü alandan bir kez daha taleplerini ve hedeflerini sıralayarak konuşmasını bitirdi.

Basın açıklaması sonunda  dağılmakta olan eylemcilere pankartlar bahane edilerek polis tarafından biber gazı kullanılarak müdahale edildi. Pandemi önlemleri hiçe sayılarak eylemcilere göz altı uygulandı.

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız