Değerli meslektaşımız Op. Dr. Zeynep Erdoğan'ı faili bir erkek olan vahşi bir cinayetle kaybettik! Çok üzgünüz...

Değerli meslektaşımız Op. Dr. Zeynep Erdoğan'ı faili bir erkek olan vahşi bir cinayetle kaybettik! Çok üzgünüz...

Bir kadın arkadaşımızı, değerli meslektaşımızı, kadın doğum uzmanı Op. Dr. Zeynep Erdoğan'ı faili bir erkek olan vahşi bir cinayetle kaybettik. Oğluyla birlikte önce işkence edildi sonra bıçaklanarak öldürüldü. Çok üzgünüz, öfkeliyiz. Her yıl yüzlerce kadın öldürülüyor. Çoğu kocası, sevgilisi veya ayrıldığı/ayrılmak istediği eşi-sevgilisi, akrabaları tarafından öldürülüyor. Kadınlar yasalarımızda tanımlanmış bir hak olan boşanma hakkını kullandıkları için, başka haklarını kullanmak istedikleri için, erkeğin istediğine hayır dediği için, şiddete, tecavüze direndiği için erkekler tarafından öldürülüyorlar.İnsanların sağlığı ve esenliğini korumayı ve yaşatmayı görev edinmiş, insan hakları ve bireysel özgürlüklerin korunması konusunda kararlı, özgür ve onurlu davranmayı ilke edinmiş sağlık emekçileri olarak bizler, bir kadın meslektaşımızı erkek şiddetiyle; vahşi bir cinayet sonucunda yitirdik. Fail Mehmet Erdoğan yakalandı. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın önemi bir kere daha anlaşıldı.

Bu kötü gidişata dur demek adına elimizdeki en önemli yasal dayanak olan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını çekmesinin doğuracağı sonuçların, sözleşme yürürlükteyken dahi olup bitenlerden yola çıkarak “korkunç” olacağını ısrarla belirtmiştik.

 

Bir kez daha haykırıyoruz tek bir kişinin kararıyla kadınlara verilmiş olan şiddeti önleme, şiddete maruz kalanları koruma, failleri adil bir şekilde yargılama sözünden

vazgeçmeyin! Bizler, İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz! 

 

Bu elim olayın hukuki olarak takipçisi olacağımızı belirtir, kaybettiğimiz meslektaşımızın yakınlarına ve camiamıza baş sağlığı ve sabır dileriz.

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu