Ankara'dan

Ankara'dan "Direnen Filistin Halkına Bin Selam!"

Ankara sağlık emek meslek örgütleri İsrail’in Filistin halkına saldırılarını protesto etti.

DİSK  İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK  Ankara Şubeler Platformu, TMMOB  Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara  Tabip  Odası, Ankara  Serbest  Muhasebeci  ve  Mali  Müşavirler  Odası tarafından 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü düzenlenen basın açıklamasına TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Onur Naci Karahancı, ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç, Genel Sekreter Dr. Muharrem Baytemür, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ayşe Uğurlu, Dr. Haydar Can Dokuyan ve çok sayıda aktivist hekim katıldı. Sakarya Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen topluluğa polis engel oldu.

Sakarya Meydanı’ndan “Filistin halkı yalnız değildir!, Katil İsrail!” sloganlarıyla ilerleyen meslek örgütlerinin yöneticileri ve üyeleri açıklamayı KESK binasının önünde yaptı.

Açıklamadan önce söz alan  Dr. Ali Karakoç katil İsrail’in bir haftadır masum Filistin halkını bombalarla, kurşunlarla katlettiğini belirterek “Filistin halkı yalnız değildir! Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren  emperyalistler aynı senaryoyu tekrar gündeme getirdi” dedi. 

Ortak basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Köklü okudu. İşgalci İsrail’in saldırıları sonucunda şu ana kadar 58’i çocuk olmak üzere 192 Filistinli’nin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Köklü “Emperyalistler ve işbirlikçilerinin, kendi çıkarları ve gelecekleri için, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren politikaları bölge halkları için acı, gözyaşı, yoksulluk ve savaş dışında bir şey üretmedi, üretmeyecek de…” diye konuştu.

İsrail’e gidecek gemiye silahların yüklenmesini engelleyerek direnen Filistin halkı ile dayanışma gösteren İtalya’daki Livorno liman işçilerini Ankara’daki emek meslek örgütleri adına selamlayan Hüseyin Köklü “Yaşasın emekçilerin uluslararası dayanışması” dedi.

İsrail halkının önemli bir bölümünün yaşananlara onay vermediğini; İsrail’de, başta emek örgütleri olmak üzere, pek çok kesimin bu duruma sessiz kalmadığını belirten Hüseyin Köklü “Yaşasın Halkların Kardeşliği”sloganının sadece bir slogan olmadığınının altını çizdi. Hüseyin Köklü Ankara’dan emek meslek örgütleri adına, Filistin halkı ve onlarla dayanışma içinde olan İsrail halkına “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sözleriyle seslendi. 

Açıklama “Barış için, Filistin halkının ait olduğu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için yan yana durma zamanıdır. Emperyalistler kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak!” sözleriyle sona erdi. 

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.