ATO ve TTB heyetinden şiddete uğrayan asistan hekime ziyaret

ATO ve TTB heyetinden şiddete uğrayan asistan hekime ziyaret

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi asistanı poliklinik yaptığı sırada bir hastanın bıçaklı saldırısına uğradı.
27 Mayıs Perşembe akşamı yaşanan olayın hemen ardından sağlık emek ve meslek örgütlerinin yöneticileri ve Ankara Tabip Odası adına Yönetim kurulu Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu hastaneye giderek yaralanan meslektaşlarına ve hastane yönetimine geçmiş olsun dileklerini iletti. 
Ertesi gün ATO Asistan Hekim Komisyonu, TTB Asistan Hekim Kolu ve ATO Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’ne giderek yaralanan asistan hekimi bir kez daha ziyaret etti.
Ziyaretin ardından bir açıklama yapan heyet, elinden ve belinden yaralanan asistan hekim adına çok üzgün olduklarını ve süreci takip edeceklerini belirterek, sağlık çalışanlarını şiddetin hedefi haline getiren itibarsızlaştırıcı söylemler, şiddeti cezasız bırakan politikalar ve "Sağlıkta Şiddet Yasası"nın etkili uygulanmaması nedeniyle  her gün her saat sağlıkta şiddetin tırmanmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.
ATO ve TTB heyetindeki hekimler yetkililere seslenerek “Daha ne kadar seyirci kalacaksınız? Önlem almak için daha ne olmasını bekliyorsunuz” sözleriyle TTB’nin önerdiği şekilde Sağlıkta Şiddet Yasası’nın uygulanması gerektiğini vurguladılar.