Sağlık emek ve meslek örgütlerinden Deniz Poyraz'ın katledilmesine tepki

Sağlık emek ve meslek örgütlerinden Deniz Poyraz'ın katledilmesine tepki "Faşizme karşı Omuz Omuza!"

 

Ankara sağlık emek ve meslek örgütleri, HDP İzmir İl Binası'na yapılan saldırıya karşı basın açıklaması düzenledi. DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Tabip Odası, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda parti üyesi Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etti.

“Faşizme karşı omuz omuza” yazılı pankart açan yöneticiler "Saldırıda ihmali bulunan tüm yetkililer derhal istifa etmelidir" diye çağrıda bulundu.

Eğitim-Sen’de 18 Haziran 2021 Cuma günü yapılan ortak basın açıklamasını Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç okudu.

Saldırının barıştan, demokrasiden, kardeşlikten ve bir arada yaşamdan yana tüm toplum kesimlerine yönelik bir saldırı olduğunu belirten Karakoç, “Bu saldırı, demokratik siyasete ve halk iradesine yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı bu ülkenin çok kültürlü, çok kimlikli ve çok sesli dokusuna yönelik bir saldırıdır. Katilin sosyal medya paylaşımları incelendiğinde, bu kişinin geçtiğimiz yıllar içinde Suriye'de çatışma bölgesinde bulunduğu, ağır silahlarla pozlar verdiği, Kürt ve Ermeni Halklarını tehdit ettiği görülmektedir. Yapacağı katliamı adeta öncesinden ilan eden bu kişinin, elinde koca bir çantayla sürekli olarak polis gözetiminde bulunan HDP İzmir İl Binasına elini kolunu sallayarak girebilmesi düşündürücüdür. Başta İzmir Valisi, Emniyet Müdürü ve istihbarat birimleri olmak üzere, gencecik bir kardeşimizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bu saldırıda ihmali bulunan tüm yetkililer derhal istifa etmelidir” sözlerini kaydetti.

Toplumu birbirine düşürmeye çalışan, şiddeti yaygınlaştıran ve toplumsal barışı tehdit eden ayrıştırıcı dil ve politikaların derhal terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Karakoç, “Muhalifleri hedef alan saldırılar, şiddeti öven söylemler, toplumun belirli kesimlerine yönelik tehditler en ağır biçimde cezalandırılmalıdır” dedi.

Dr. Ali Karakoç “Tüm halkımızı ırkçı-faşist saldırganlığa karşı birlik olmaya, bir arada kardeşçe yaşamı savunmaya çağırıyoruz” sözleriyle açıklamayı bitirdi.

Basın açıklamasının ardından bina önünde bir araya gelen yöneticiler ve üyeler hayatını kaybeden Deniz Poyraz anısına saygı duruşunda bulundu ve “Yaşasın halkların kardeşliği” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ve alkışlarla katliamı protesto etti.