ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 

Eylül 02 2020

Milletvekillerinden Hastanemi Açın Talebi

2-09-2020, 00:00 Haberler / 2020 Haberleri 4

Milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri Hastanemi Açın Platformu (HAP) ile birlikte 2 Eylül 2020 Çarşamba günü kapatılan hastanelerden Yüksek İhtisas Hastanesinin önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama Ankara Tabip Odası twitter hesabından canlı yayınlandı.

Basın açıklaması öncesinde TTB Merkez Konseyi Eski Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, Hastanemi Açın Platformu'nun talebinin kapatılan hastanelerin tümüyle sağlık hizmetine kazandırılması ve tarihi kimliklerinin korunması olduğunu belirterek sözü CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’e bıraktı.

Taşcıer, Ankara’nın tüm dünyayı etkisi altına alan salgına köklü hastanelerinin kapatıldığı bir dönemde denk geldiğine işaret ederek konuşmasına başladı. Henüz salgın yokken bu hastanelerin kapatılmaması için verdikleri mücadelenin haklılığının salgın döneminde daha net ortaya çıktığını belirten Taşcıer, ‘şayet bu hastaneler kapatılmamış olsaydı bugün salgınla daha etkili mücadele edilebiirdi.’ dedi. Taşcıer, yetkililere” Henüz geç değil, gelin bu inadınızdan vazgeçin ve kapatılan tüm hastanelerimizi tamamen açın.” diye seslendi.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir şehir merkezinde son derece başarılı hastanelerin şehir hastanesine kaynak bulabilmek için kapatıldığını söyledi. Ulaşılamayan hastanelerin ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğuna değinen Dr. Emir sözlerini, “Cebeci’de, Mamak’ta, Natoyolu’nda kalp krizi geçiren bir hasta eskiden Yüksek İhtisas Hastanesine getirilirken şimdi Şehir Hastanesine götürülüyor ve maalesef bir çok hasta yolda kaybediliyor. Şu an pandemi koşullarında verilmesi gereken sağlık hizmeti nitelikli bir şekilde verilemiyor. Sağlık idarecilerinin, şehir hastanesi saplantısından kurtulup devlet hastanelerine karşıt tutumundan kurtulup, bu hastaneleri yeniden açması büyük önem taşıyor.” diye sürdürdü.

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik iktidarın sağlıkta dönüşüm projesi ile sağlığı ticari bir metaya, bir piyasa alanına dönüştürdüğünü, bedelini ise yurttaşların ödediğini kaydetti. Dr. Eksik, pandeminin artık kontrol edilme noktasından çıktığı bir dönemde Cumhuriyet tarihi ile bir olan hastanelerin kapalı olmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi. “Bu iktidar ne yasayı, ne Anayasayı, ne sağlığı, ne de insan yaşamını önemsiyor” diyen Dr. Eksik tüm halkı kendi varlığı olan, bu ülkenin zenginlikleri olan alanlara sahip çıkmaya davet etti.

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu da kapatılan hastanelerin bir an önce halkın hizmetine açılması gerektiğini belirtti.

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Dr. Atilla Ilıman, pandemi koşullarının gitgide ağırlaştığına işaret ederek salgının seyri açıklandığı gibi ağır değilse hastalar neden hastaneye yatırılmaz, neden zorlanır, neden ilaç bekler diye sordu. Söylenenlerle gerçeğin uyuşmadığını belirten Dr. Ilıman bu nedenle sağlık hizmeti verilecek alanlara ihtiyaç olduğunu aktararak kapatılan hastanelerin eksikleri giderilerek acilen halkın hizmetine sunulması gerektiğini kaydetti.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.