ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » Ufuk Üniversitesi'nde Yatırılmayan Maaşlar sebebiyle Basın Açıklaması Yapıldı

Kasım 18 2022

Ufuk Üniversitesi'nde Yatırılmayan Maaşlar sebebiyle Basın Açıklaması Yapıldı

18-11-2022, 13:32 Haberler / 2022 Haberleri 21

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çalışanları maaşlarını alamadığı için Ankara Tabip Odası ile birlikte basın açıklaması düzenledi.Ufuk Üniversitesi Hastanesi asistan hekimlerinin ve sağlık çalışanlarının katıldığı açıklama 18 Kasım 2022 Cuma günü gerçekleştirildi.

Açıklamayı okuyan asistan hekim Mustafa Şahan Uyanık “Beş ay önce herkese 3500 TL civarında asgari ücretin altında bir miktar para yattı ve birkaç gün sonra geriye kalan eksik ödemeler tamamlandı. İdare ile gerçekleştirildiğimiz görüşmelerden sonra maaşlarımız konusunda artık bir problem yaşanmayacağı tarafımıza iletildi. Kasım ayında ise aynı sorun bir kez daha tekrar ederek, ne zaman ödeneceği ile ilgili tatmin edici bir açıklama henüz yapılmadı.” sözlerini kaydetti.

Pek çok Ufuk Üniversitesi çalışanının kira, fatura ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldiğini söyleyen Mustafa Şahan Uyanık “Asistan hekimlerin ise nöbet ertesi izin hakkı bahane edilerek maaşlarda kesinti yapıldı; bu nedenle diğer hastanelerde çalışan asistan hekimlerle maaş farkı nerdeyse iki katına çıktı. Hastane bünyesinde görev yapan asistan hekimlere maaş iyileştirmesinin yapılmayacağı, başka kurumlara geçmek isteyenlere de bekletmeden onay verileceği söylenerek çalışma isteği köreltildi.” diye konuştu.

Dr. Uyanık, Ufuk Üniversitesi çalışanları olarak hakları olmayan bir şey talep etmediklerinin altını çizerek “Her geçen gün artan hayat pahalılığının altında ezilen çalışanlar olarak insanca yaşamak istiyoruz” dedi.

Açıklamadan sonra söz alan ATO Başkanı Dr. Muharrem Baytemür “Devletin Ufuk Üniversitesi hekimlerine ve çalışanlarına desteğini göstermesi gerekiyor. Vakıf üniversitesi çalışanları olduğu için aynı görevi yapan kamu üniversitesindeki ve Bakanlıktaki asistan hekimlerimize göre çok daha düşük maaş almaktalar. Bunun devlet güvencesiyle eşit hale getirilmesi gerekiyor. Maaş temel bir hak ve çok düşük maaş almaktalar. Devletin, kamu hizmeti sunan Ufuk Üniversitesine çalışanlar için gerekli katkıyı ve desteği vermesi gerekiyor. Bu sürecin ödeme yapılarak en kısa zamanda çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Sitede Arama Yapın

HEKİM POSTASI

İLETİŞİM

TELEFON VE FAX

  • Tel: +90 (312) 418 87 00
  • Fax: +90 (312) 418 77 94
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.