ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » Afgan Kadınların Sesi Olacağız! Laik Eğitim Herkesin Hakkı Olmalı!

Aralık 26 2022

Afgan Kadınların Sesi Olacağız! Laik Eğitim Herkesin Hakkı Olmalı!

26-12-2022, 16:52 Haberler / 2022 Haberleri 16

Afganistan’da Taliban yargıçlara şeriat yasalarının uygulanması talimatını vererek ilkokul çocukları dahil, kadınlara eğitimi tamamen yasakladı. Taliban’ın 20 yıl aradan sonra yeniden ülke yönetimini ele geçirmesiyle birlikte Afgan kadınlar, kazanmış oldukları hakları kaybetmekte hatta can güvenliklerinden endişe eder hale gelmektedirler. Direnen kadınları kırbaçlayan, yerlerde sürükleyen, kontrolsüz güç kullanan Taliban’ın söyledikleriyle uygulamaya koydukları arasındaki farklılığa dikkat çeken kadınlar, sosyal medya üzerinden örgütlenmeye, seslerini duyurmaya, mücadelelerini yılmadan sürdüreceklerini ifade etmeye çalışıyorlar. Yaşananları bir korku filmi olarak değerlendiren Afgan kadınlar, tüm dünyanın duruma seyirci kalmasından şikayetçiler.

Biz kadınlar, bu durumda Afgan kadınların sesi olmak zorundayız. Afgan kadın film yönetmeni Sahraa Kamini aracılığıyla dünyaya seslendikleri gibi, orada kadınların ve çocukların acil yardıma ihtiyaçları olduğunu unutmamamız gerekiyor.
Medyanın her alanında verdikleri hak arama mücadelelerine destek olalım ki kadın mücadelesinin önemini gösterelim.

Gericiliğin, dinciliğin, şeriatın, ABD ve Batı emperyalizminin emellerine alet olacak şekilde ne Afganistan’da, ne ülkemizde, ne de dünyada kadın hakları ve kazanımlarını yok etmesine, kadın ve çocukları laik eğitimden uzaklaştırmasına sessiz kalmayalım.

Kadınları hiçbir güç susturamayacak.
Afganistan’lı kadınların mücadelesi mücadelemizdir.

ATO KADIN HEKİMLİK VE KADIN SAĞLIĞI KOMİSYONU

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Sitede Arama Yapın

HEKİM POSTASI

İLETİŞİM

TELEFON VE FAX

  • Tel: +90 (312) 418 87 00
  • Fax: +90 (312) 418 77 94
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.