ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2023 Haberleri » "Eğitim alanını ibadet alanına dönüştürme kararına itiraz ediyoruz"

Ağustos 25 2023

"Eğitim alanını ibadet alanına dönüştürme kararına itiraz ediyoruz"

25-08-2023, 13:45 Haberler / 2023 Haberleri 156

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Beşevler’de eğitim alanını ibadet alanına dönüştürme kararına itiraz için toplanan dilekçeler teslim edildi.
Anıtkabir sınırına 300 metre mesafede, Beşevler’de Atatürk Orman Çiftliği arazilerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim kurumu yapılması için tahsis ettiği alanda, okulları yıkarak cami yapmak için yapılan plan değişikliği iki kez yargı tarafından iptal edilmişken, Ankara Büyükşehir Belediyesi oy birliği ile eğitim alanını ibadet alanına dönüştürme kararı aldı.
25 Ağustos 2023 Cuma günü Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çağrısıyla Ankara Büyükşehir belediyesi önünde toplanan meslek örgütü yöneticileri ve Ankaralılar imar planına itiraz için topladıkları imzaları basın açıklamasının ardından belediyeye teslim etti.Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan geçmiş yıllarda da bu alanda imar değişikliği yapılma talebine karşı mahkemenin iki kere iptal kararı verdiğini hatırlatarak “Büyükşehir belediye başkanı bir hukukçu ancak geçmişteki yargı kararlarına rağmen Haziran ayında mecliste oy birliği ile yeniden eğitim alanını ibadet alanına dönüştürüyorlar. Hiç mi vicdanınız sızlamadı oy birliğiyle yaparken?” diye sordu.
O bölgenin Atatürk tarafından eğitim kurumu yapılması için tahsis edildiğini vurgulayan Tezcan Karakuş Candan “Bu durumu pasif tapu kaydına giremediğimiz için biz bilemeyebiliriz ancak Belediye karar alırken tapu kayıtlarının tamamını gördüğü halde buna oy birliğiyle el kaldırıyorsa burada bir sorun var” diye konuştu.
O alanda birçok camii olduğuna dikkat çeken Tezcan Karakuş Candan bu kararın tamamen simgesel ve siyasal olarak alındığını ifade etti.Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür Ankara’nın ve Türkiye’nin daha fazla eğitime, eğitim kurumuna ihtiyaç duyduğunu belirterek “ Birçok ibadethane özel zamanlar dışında dolmuyor. Türkiye’nin bir ibadethane ihtiyacı yok. Boş bulunan her yere ibadethane yapılması doğru değil. Atatürk’ün mirası olan bu eğitim alanının bir an önce eski haline dönüştürülmesini bekliyoruz” dedi.Dr. Eriş Bilaloğlu da söz alarak “ Ben de hem o bölgede ikamet eden bir mahalleli hem de Ankara Tabip Odası adına Ankara Kent Konseyi’nde Halk Sağlığı çalışma grubunda görev alan bir hekim olarak sağlık boyutuyla ilgili birkaç şeye dikkat çekmek istiyorum. Bizim bir ilkemiz vardır ‘önce zarar verme’. Ben daha az beton ve asfaltın, belediye yönetiminde olanların anlayışında ana nokta olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer vatandaşınızı nasıl daha sağlıklı yaşatırım gibi bir kaygınız varsa ki biz olduğuna inanıyoruz; o zaman daha fazla yeşil alan ve geniş meydanlara ihtiyaç var. Bu dilekçelerin bir karşılığı olmalı. Belediye meclisi toplantılarını lütfen bize açın. Vatandaş olarak bu bizim en doğal hakkımız.” Sözlerini kaydetti.
Konuşmaların ardından itiraz dilekçeleri Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.