ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2020 Haberleri » Ankara Tabip Odası'nın Korona Pandemisi Günlerine Dair İlk Raporu

Nisan 01 2020

Ankara Tabip Odası'nın Korona Pandemisi Günlerine Dair İlk Raporu

1-04-2020, 00:00 Haberler / 2020 Haberleri 4

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilmesine neden olan yeni Koronavirüs (Covid-19) Çin’in Wuhan şehrinde 29 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıktı. Sağlık Bakanı tarafından Koronavirüs’ün Türkiye’de bir hastada teşhis edildiği 10 Mart 2020 tarihinde açıklandı.

30 Mart 2020 tarihi itibariyle Dünya genelinde olgu sayısı 757 bin 684, iyileşen hasta sayısı 164 bin 136 ve hayatını kaybeden hasta sayısı da 36 bin 282 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın 31 Mart 2020 tarihli verilerine göre Türkiye’de vaka sayısı; tanı konulan toplam hasta 13531, 847 yoğun bakımda, 622 entübe, iyileşen sayısı 243 ve hayatını kaybeden hasta sayısı da 214 oldu.

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu olarak Aralık ayında ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan Koronavirüs salgınında; sürecin sağlıklı yönetilebilme koşullarının; akılcı ve bilimsel verilere dayanarak, toplumun yararını önceleyen sosyo ekonomik politikalarla mümkün olacağını belirttik. Pandemi krizinin yönetiminde şeffaflığın ve işbirliğinin öneminin daha da anlaşıldığı bugünlerde sağlık otoritelerine, toplumun ve sağlık çalışanlarının bu süreci en az zararla atlatabilmesi için katkı sunma isteğimizi defalarca bildirdik.

ATO Yönetim Kurulu olarak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını ve sorunlarını yakından takip ederek e-posta, sosyal medya ve basın yoluyla bilgilendirmede bulunduk ve ayrıca birebir ziyaretlerine giderek çalışma koşulları, ihtiyaçları ve salgına karşı alınan önlemleri yerinde gözlemledik.

Covid-19 sürecinde Yaşatmak için yaşamak istiyoruz mottosuyla hareket eden ATO Yönetimi hem sağlık çalışanlarının hem de toplumun sağlığını ve ihtiyaçlarını gözeterek çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

En önemli risk gruplarından olan sağlık emekçilerinin salgının ilk başlarından itibaren ne oranda etkilendiklerini de takip ettik.

Ankara’da 31 Mart itibari ile pcr testleri pozitif 29, biri de hızlı testi pozitif olmak üzere toplamda 30 covid-19 tanısı alan sağlık emekçisi var. Ne yazık ki bu arkadaşlarımızdan biri entübe vaziyete yoğun bakımda takip tedavi edilmektedir. Bunlar teyit edebildiklerimiz. Ancak; duyumlarımız ise bu rakamların çok üstünde sağlık emekçisinin covid-19’dan etkilendiği yönündedir.

Salgınla mücadelede başarı veya başarısızlığın en önemli halkalarından biri sağlık çalışanlarının nasıl korunduğu ve ne ölçüde etkilendiğidir.

Öncelikle Sağlık Bakanlığı’nı şeffaf olmaya, topluma ve sağlık çalışanlarına doğru bilgi vermeye davet ediyoruz. Sağlık çalışanları doğru bilgi sahibi olduğu kadar sağlıklarını ve toplum sağlığını koruyabilirler.

Pandemi ile mücadele eden tüm sağlık çalışanlarının düzenli olarak testlerinin yapılmasını ve koruyucu ekipmanlarının eksiksiz sağlanmasını tekrar hatırlatmak istiyoruz.

4 Şubat tarihinde Ankara Tabip Odası, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, Ankara Dişhekimleri Odası ve Ankara Eczacı Odası’nın bileşeni olduğu Ankara Sağlık Meslek Örgütleri Platformu tarafından “Coronavirüs Hakkında” başlıklı açıklama yapıldı.

Ankara Tabip Odası’nda üyelerine yönelik “Koronavirüs: Neler Oluyor?” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Sunumda dünya ve ülke gündeminde yerini alan koronavirüsün ortaya çıkışı, belirtileri, hastalığın seyri ve tedavi süreci hakkında bilgi verildi.

THY’nin Tahran’dan havalanarak İstanbul’a gelmek üzere hareket eden yolcu uçağının corona virüs şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yapması üzerine; Ankara Tabip Odası Ankara İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Gülüm’le görüşerek konu hakkında bilgi aldı.

Görüşmede, Dr. Gülüm, tüm yolcu ve mürettebatın Zekai Tahir Burak Hastanesi ile Tıbbi Bakım ve Gözlem Evi’nde 14 gün süresince karantinaya alındıklarını belirtti. Bu süreç boyunca farklı tarihlerde üç kez İl Sağlık Müdürü ile görüşüldü. Birinci ve ikinci test sonuçları negatif gelen yurttaşların 14. günün sonunda yaşadıkları illere gönderildikleri öğrenildi.

Ankara Büyükşehir belediyesinin AŞTİ’de yapılan sterilizasyon çalışmalarına ATO gözlemci olarak katıldı.

Sağlık Bakanı tarafından 10 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği açıklanmasına rağmen Ankara’da, TÜBİTAK öncülüğünde bine yakın katılımcının bir araya geldiği 51. Liselerarası Bilim Yarışması programı bir üniversite yerleşkesinde gerçekleştirildi. Etkinliğin ödül törenine Ankara Valisinin de katılacağı bilgisini alan ATO, halk sağlığını koruma yükümlülüğü ile Ankara Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğüne gönderdiği yazıda Valiliğe, İl Sağlık Müdürlüğüne ve TÜBİTAK’a aklın ve bilimin gereğini yapmalarını hatırlattı.

Yenimahalle’de bir öğrenci yurdunda ATO üyeleri tarafından koronavirüs hakkında bilgilendirme eğitimi yapıldı.

Hekim ve sağlık çalışanlarının güncel bilgilere ulaşabilmesi için ATO web sitesine “Koronavirüs Hakkında” sekmesi eklenerek özellikle sağlık çalışanlarına yönelik güncel bilgiler paylaşılmaya başlandı.

Ankara Tabip Odası komisyon üyelerinin de katkısı ile Ankara’nın çeşitli bölgelerinde halka yönelik Covid-19 enfeksiyonu ile ilgili eğitim çalışmaları yapıldı. Dikmen, Keçiören, Batıkent ve Mamak’ta Halk Eğitim Merkezlerinde halk eğitimleri verildi.

ATO ve Ankara Büyükşehir belediyesi arasındaki iş birliği sonucu TTB Tıp Öğrencileri Komisyonu üyelerinin gönüllü olarak metroda halka yönelik hijyen eğitim çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışma esnasında ATO tarafından hazırlanan bilgilendirme broşürleri halka dağıtıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi sırasında sağlık çalışanlarının izinleri ile ilgili yayınlanan ilk genelgede; kronik hastalığı, gebeliği olan, organ nakilli olan ve kemoterapi alan sağlık çalışanlarının idari izinli sayılacağı açıklandı. Ancak yapılan ikinci açıklamada ise gebelik hali ve kronik hastalığın kapsam dışında bırakması üzerine; ATO İl Sağlık Müdürü ve TTB Merkez Konseyi Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu kapsamın ilk genelgedeki haliyle genişletilmesi isteği iletildi. TTB Merkez Konseyi Başkanı’ndan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile yapılan görüşmede bu talebin kendisine iletildiği bilgisi alındı. Sonraki genelgede bu kapsam ilk genelgedeki haliyle tekrar genişletildi.

Ankara Tabip Odası tarafından koronavirüs salgınında işyerlerinde alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirme notu hazırlandı. Bilgilendirme notunda idari izinli sayılacak emekçilerin belirlenmesi, hastalık belirtisi taşıyan çalışanların takibi, çalışma ortamının sosyal mesafeyi koruyacak şekilde yeniden düzenlenmesi, hijyen tedbirleri kapsamında yapılması gerekenlere yer verildi.

“Sağlık Bakanlığı’nı genç hekimlerin atamalarını yapmaya çağırıyoruz!”

Tüm dünyada salgın sonucu mevcut sağlık sistemi yetersiz kalırken ve hekim açığı doğarken Sağlık Bakanlığının genç hekimlerin atamalarını güvenlik soruşturmalarında istenen koşulların sağlanamadığı bahanesi ile yapmaması üzerine Ankara Tabip Odası bir açıklama yaptı.

“Sağlık Bakanlığı’nı genç hekimlerin atamalarını yapmaya çağırıyoruz!” açıklamasında; salgını sağlık çalışanlarını fişleyerek ve yasal olmayan bir şekilde mesleklerini yapmalarını engelleyerek mi önleyeceksiniz?, hekimlerin yükünü böyle mi hafifleteceksiniz?” sorularını yönelten ATO, Bakanlığı genç hekimlerin çalışma hakkını gasp etmek yerine yasalara uyarak atamalarını derhal yapmaya; bu süreçteki tüm kaynaklarını salgın karşısında alınması gereken önlemlere ve sağlık hizmetlerinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için seferber etmeye çağırdı.

Şayet İntörn hekimler çalıştırılacak ise tam, kapsayıcı sosyal güvelik şemsiyesi altına alınmalarını ve ücretlerini ödeyerek göreve başlatmaları istendi.

Pandemi nedeni ile corona virüsünün ağır seyirli hastalık tablosuna yol açma potansiyeli açısından yüksek risk grubu olarak kabul edilen 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireylere 21 Mart 2020 tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi. Yasak dolayısıyla ATO, 65 yaş üstü hekimlere bu süreçte yanlarında olduklarını duyurdu. ATO, 65 yaş üstü hekimlerin olası sağlık sorunları ve ihtiyaç talepleri için ALO ATO YANINIZDA hattını devreye soktu. Süreç içinde de 65 yaş hekimler ile iletişim kurularak sağlık durumları hakkında bilgi alındı.

Pandemi Büyüyor; Hükümeti Tüm Halkı Ve Emekçileri Korumaya Yönelik Tedbileri Almak İçin Uyarıyoruz.

Ankara Tabip Odası ve KESK Şubeler Platformu toplum sağlığının korunması ve salgının gerileterek durdurulmasına yönelik talepleri, sağlık meslek örgütlerinin sağlık emekçilerine yönelik hazırladığı 20 maddelik talep listesi ile birlikte kamuoyuna duyurdu.

Ankara Tabip Odası pandemi süresince yataklı sağlık kuruluşlarında çalışan ve mesai sonrası evine gitmek istemeyen, ailesine corona virüsü bulaştırmak istemeyen sağlık çalışanlarının konaklamalarının ücretsiz olarak karşılanması için Sağlık Bakanı ve İl Sağlık Müdürüne çağrıda bulundu. İl Sağlık Müdürü ile bu konu hakkında bir görüşme gerçekleştirildi.

ATO Ankara Büyük Şehir Belediyesi ile yaptığı görüşmeler sonrasında; pandemi süresi boyunca tüm sağlık çalışanlarının toplu taşımadan ücretsiz faydalanacağı ve bunun için kurum kimliklerini göstermelerinin yeterli olacağı bilgisini aldı. Bu bilgi ATO üyeleri ve SES ile paylaşıldı.

ATO Yönetim Kurulu üyeleri 26 – 27 Mart günlerinde Ankara’daki muhtelif ASM’leri ziyaret ederek hekim ve sağlık emekçilerinin çalışma koşulları, ihtiyaçları ve salgına karşı alınan önlemleri yerinde gözlemledi. Bu ziyaretler sırasında ATO tarafından temin edilen maskeler dağıtıldı.

“Pandemi Kurulunda Sağlık Meslek Örgütleri Neden Yok?” Açıklaması

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi hem dünyada hem de Türkiye'de halk sağlığını olumsuz etkilemeye, pek çok insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor. Pandemi ile birlikte Türkiye'de de ölümler ve vaka sayıları artış gösteriyor. Ankara Valisi başkanlığında Pandemi Kurulu Koordinasyon Toplantılarına sağlık emek ve meslek örgütlerinin davet edilmemesi ve bilgilendirilmemeleri tam anlamıyla bir talihsizliktir.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Ankara Valiliğine bu yok görmenin toplum yararına olmadığı, bu süreci toplumun en az zararla atlatmasının ön koşulunun şeffaflık ve demokratik katılım olduğu yazılı olarak iletildi.

TTB ve ATO olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastaneleri ziyaret edildi. Organizasyon, planlama ile ilgili hastane yöneticileri ile görüşüldü. Triaj, acil servis ve korona polikliniklerindeki sağlık emekçilerinden görüş alındı. Sağlık çalışanlarının şikayetleri, kaygıları ve koruyucu ekipmanlar hakkında bilgi alındı.

ATO Hukuk Bürosu tarafından güvenli çalışma alanı eksikliğinde kullanılacak tutanak hazırlandı. Güvenli bir çalışma ortamının sağlanması kamuda hastane yöneticilerinin, özelde ise işverenin yükümlülüğündedir. Hiçbir sağlık emekçisinin görev yapması güvenli bir çalışma ortamı sağlanmadan beklenemez. Uluslararası iş yasalarına ve anayasamıza göre de güvenli çalışma alanı sağlanmadan kişiyi çalıştırmaya zorlamak veya bunun için baskı uygulamak suçtur. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde doldurabilecek tutanak www.ato.org.tr adresinde erişime açık hale getirildi.

ATO Hukuk Bürosu tarafından “Güncel Pandemi Tedbirleri Kapsamında Hekimlerin İşten Ayrılma Hakkına Dair Hukuki Bilgi Notu” web sayfamızda erişime açık hale getirildi.

Şubat ayının ilk günlerinden bugüne kadar, yazılı ve görsel muhalif basın kuruluşları ATO YK üyeleri ile canlı, telefon veya yazılı birçok görüşme gerçekleştirdi.

Her beyanımızda SB’nın ilk günden itibaren bilim kurulu oluşturmasının olumlu olduğunu belirttik.
Süreci sağlıklı ve iyi yönetebilmenin ancak şeffaf, demokratik katılımcı, akılcı ve bilimsel verilere dayanarak, toplumun yararını önceleyen sosyo ekonomik politikalarla mümkün olacağını söyledik.
Çin’den başlayan ve uzak Asya, İran ve Avrupa’da yaşanan deneyimlerden ders çıkararak ülkeye salgının olduğu ülkeden gelenlerin uygun ve insani koşullarda karantinaya alınmasını, ülkede her ilde ve çok sayıda test yapılmasını önerdik.
Sağlık çalışanlarının sağlığını korumanın toplum sağlığını korumanın olmazsa olmazı olduğunu söyledik.
Bunun ancak salgınla mücadelede ön saflarda bulunan sağlık çalışanlarını tam donanımlı ve nitelikli kişisel koruyucu ekipmanın sağlanması ile mümkün olabileceğini söyledik
Bilginin toplumun her kesimi ve sağlık çalışanları ile doğru ve şeffaf olarak paylaşılması gerektiğini vurguladık.
Güvenceli, insan onuruna yaraşır bir ücret her zaman talep ettik, bu günde tüm çalışanlar için talep ettiğimizi söyledik.
Salgın sürecinde güvenlik soruşturması nedeniyle hekimlerin atanamadığını ne yazık ki öğrendik. Yetişmiş sağlık insan gücüne ihtiyacın artacağını diğer ülkelerin deneyimlerinden öğrendik. Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen bu uygulamanın salgın sürecinde yapılmasının suç olduğunu tekrar tekrar vurguladık.
Kamucu sağlık politikalarına dönülmesini (herkese eşit, nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmeti sunulmasını) gerekirse özel sağlık kuruluşlarının kamulaştırmasını söyledik.
Ülkede emekçileri, emeklileri ve yoksulları gözeten ekonomik uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledik.
Yoksulluk sınırı altında ücretli hiç kimsenin kalmaması, elektrik, su ve doğalgazın ücretsiz olmasını, temel gıda maddelerine zam yapılmamasını, KDV alınmaması söyledik.
Özgürlüğünden alıkonulan ve toplu olarak yaşanılan cezaevlerinde covid-19 hastalığı için yüksek risk grubunda bulunan ağır hastaların (yalnız başlarına kendi ihtiyaçlarını karşılamayan 458 kişi), kronik hastalığı olan 1300 üzerindeki hasta mahpusun, 780 çocuğu ile birlikte cezaevinde kalan annelerin ve çocuk mahpusların amasız ve fakatsız derhal tahliye edilmesini Adalet Başkanlığından talep ettik.
Şayet bir infaz ceza yasası düzenlenecek ise insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamı dışında olmak şartıyla, Anayasamızın da emir hükümlerinden biri olan herkesin hukuk karşısında eşitlik ilkesine göre hareket edilmesini talep ettik.
Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Sitede Arama Yapın

HEKİM POSTASI

İLETİŞİM

TELEFON VE FAX

  • Tel: +90 (312) 418 87 00
  • Fax: +90 (312) 418 77 94
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.
Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort