ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » Ankara Tabip Odası 93. Yıldönümünü kutladı!

Ekim 03 2022

Ankara Tabip Odası 93. Yıldönümünü kutladı!

3-10-2022, 15:53 Haberler / 2022 Haberleri 15

30 Eylül 2022 Cuma günü düzenlenen etkinliğe hekimlerin ve tıp öğrencilerinin yanı sıra milletvekilleri, siyasiler, kitle örgütü yöneticileri, basın emekçileri de katıldı.

Ankara Tabip Odası Dr. Muharrem Baytemür açılış konuşmasına “Bundan 93 yıl önce kurulduğu günden itibaren, 1929-1953 yılları arasında etibba odası olarak, 1953 sonrası Ankara Tabip Odası olarak Türk Tabipleri Birliği örgütsel bütünlüğünün içinde meslek odası olarak, 1970 sonrasında ise meslek örgütü olmanın ötesinde meslektaşlarının hak ve çıkarları yanında halkın sağlık hakkı ve ülke sorunlarına duyarlılığı ile demokratik kitle örgütü olma özelliğini kazanan ve bu çizgisini bugüne kadar taşıyan Ankara Tabip Odası’nın üyesi olmaktan onur duyduğumu ifade etmek isterim.” sözleriyle başladı.

Dr. Baytemür, Ankara Tabip Odası’nın geçmişten günümüze verdiği mücadeleyi şu sözlerle anlattı: “Türkiye’de hekim hareketinin öncülüğünü yapmış, 1970’li yılların beyaz direnişlerinde, 1980 sonrası ilk beyaz eylemlerde hep en önde olmuş, baskılara karşı diğer kitle örgütleri, sendikalarla yan yana omuz omuz gücünü birleştirmiş, en son, 10 ay boyunca ülke çapında yürütülen beyaz eylemlerin temel gücü olmuş, meslektaşlarının, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesinde kimi zaman en önde kimi zaman yanlarında durmuş, sağlıkta şiddete karşı tavizsiz bir şekilde karşı koymuş, her zaman halkının yanında yer almış bir meslek örgütüdür Ankara Tabip Odası. Zulme uğrayanlar konusunda sınır gözetmemiş, 1975 yılında içinde hamile kadınlarında bulunduğu idamların durdurulması için İspanya Tıp Birliği’ne çağrı yapmış, Körfez Savaşı’nda günde 3x1 Barış diyerek savaşa karşı çıkmış, 2003 1 Mart tezkeresine hayır demiştir.”

Hekimlerin, emekçilerin ve hastaların yanında olan, destek sunan, bunları haberleştiren kişi ve kurumlara plaket vereceklerini belirten Dr. Muharrem Baytemür “Ama biliyoruz ki destek ve katkı burayla sınırlı değil, bugün plaket alanların nezdinde sağlık alanına katkısı olan bütün kişi ve kuruluşlara, gerçeklerin açığa çıkması için mücadele edenlere de teşekkür ve minnetlerimizi ifade ediyor, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu adına sizlere bir kez sevgi ve saygılarımı sunuyorum” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Gelenekselleşen yıl dönümü etkinliği, sağlık alanına değerli katkılarda bulunan kişi ve kurumlar için düzenlenen plaket töreniyle devam etti.

Hekimlere, sağlık çalışanlarına ve Ankaralı yurttaşlara sağlık alanında sunduğu destek sebebiyle Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a plaketini Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür takdim etti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki mücadeleleri ve çalışmalarından ötürü İSİG meclisine verilen plaketi ATO İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Buket Gülhan, meclis adına Murat Çakır ve Pınar Abdal’a takdim etti.

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının uzun süredir verdikleri hak mücadelesini görünür kılan haberleri için basın mensuplarına ve kurumlara da plaketleri takdim edildi.

BirGün Gazetesi sağlık muhabiri Sibel Bahçetepe’ye Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun,

Artı TV’ye TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, 

KRT Televizyonu’na TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Taner Gören ve

Mezopotamya Ajansı’na ATO YK Üyesi Dr. Ümit Yaşar Öztoprak plaketlerini takdim etti.

Plaket töreninin ardından etkinlik, müzik eşliğinde eğlenceli dakikalarla devam etti.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Şubat 04 2022
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.