ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » Ankara emek meslek örgütleri “Terörü Lanetliyor Yaşamı Savunuyoruz”

Kasım 15 2022

Ankara emek meslek örgütleri “Terörü Lanetliyor Yaşamı Savunuyoruz”

15-11-2022, 17:30 Haberler / 2022 Haberleri 6

Ankara emek meslek örgütleri İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısına karşı basın açıklaması düzenledi. 13 Kasım günü İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırı nedeniyle 6 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Dişhekimleri Odası ve Ankara Tabip Odası yöneticileri “Terörü Lanetliyor Yaşamı Savunuyoruz” başlığıyla ortak açıklama yaptı.

15 Kasım 2022 Salı günü Ankara Tabip Odası’nda düzenlenen açıklamaya Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve demokratik kitle örgütlerinden çok sayıda yönetici ve üye de katılarak destek verdi.

Açıklamayı okuyan Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür, saldırının faillerini ve sorumlularını lanetleyerek “Uzun yıllardır ülkemizde toplumsal barış ve huzur ortamı, iktidarın iç ve dış politikadaki gerilimleri siyasi malzeme olarak kullanması, sınır güvenliğimizi koruyamaması, ülkeyi mesken tutan terör örgütleri ve çeteler nedeniyle azalmaktadır.” sözlerini kaydetti.

Emek ve meslek örgütleri olarak uzun yıllardır bir arada yaşama mücadelesi verdiklerini vurgulayan Dr. Baytemür bu iradeyi azaltmaya yönelik provokasyonların farklı amaçlarla 2013 yılında Reyhanlı saldırısıyla başladığını ve yıllar içinde çok sayıda bombalı saldırıyla yüzlerce insanın hayatına mal olduğunu belirtti.

Demokratik bir ülkede kamu otoritesinden doğan sorumluluğunu yerine getiremediği için istifa etmesi gerekenlerin koltuklarında oturmaya devam etmesini eleştiren Dr. Baytemür “Doğru ve şeffaf bilgi akışını sağlamakla sorumlu kurumlar, 13 Kasım İstiklal Saldırısının hemen ardından yaptığı gibi yayın yasağı ve sosyal medya kısıtlamasını uygulamıştır.” diye konuştu.

Dr. Baytemür İstiklal saldırısının ve diğer saldırıların basit birer şiddet eylemi olmadığını arkasında bölgesel veya uluslararası karanlık ilişki ağlarının olduğunu söyleyerek “Ülkemiz, geleceğimiz ve çocuklarımız için, bombaların patlamadığı, barış içerisinde, laik demokratik çağdaş ve eşit yaşamı” savunmaya devam edeceklerini belirtti.

KESK Ankara Şubeler Platformu adına konuşan Cemal Eroğan “Bombalar patladıkça oyumuz artıyor sözlerini bir daha yaşamayalım. İnsanların sokağa çıkmaktan korktuğu dönemleri bir daha yaşamak istemiyoruz. O nedenle barıştan ve yaşamdan yana olan herkesle güçlü birlikteliklerle bu süreci götürmeliyiz ve o günleri tekrar yaşamamalıyız” dedi.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu adına söz alan Seyit Ali Korkmaz iktidarın uzun yıllardır ülkeyi kaosa sürüklediğini belirterek omuz omuza mücadele ettikleri örgütlerle birlikte karanlığa karşı duracaklarını vurguladı.

Ankara Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül saldırıları engelleme noktasında iktidarın birinci derecede sorumlu olduğunu belirterek tüm faillerin de ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Nisan 27 2022

Sitede Arama Yapın

HEKİM POSTASI

İLETİŞİM

TELEFON VE FAX

  • Tel: +90 (312) 418 87 00
  • Fax: +90 (312) 418 77 94
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.