ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » ATO ve SES Ankara Şube "Birinci basamak sağlık hizmeti sunumu kamu binalarında olmalıdır"

Ocak 09 2022

ATO ve SES Ankara Şube "Birinci basamak sağlık hizmeti sunumu kamu binalarında olmalıdır"

9-01-2022, 14:04 Haberler / 2022 Haberleri 18

Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi düzenledikleri ortak basın toplantısıyla birinci basamak sağlık hizmeti sunumunun kamu binalarında olması gerektiğini belirtti.

20 Ocak 2021 Perşembe günü Ankara Tabip Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, ATO Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ayşe Uğurlu, Dr. Ümit Yaşar Öztoprak, SES Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ve Aile Hekimi Dr. Zafer Kahyaoğlu katıldı.

Açıklamayı okuyan Dr. Ümit Yaşar Öztoprak bütçede açıklanan rakamlara göre iktidarın birinci basamak sağlık tesisleri tercih etmediğini belirtti. 2022 yatırım programında 13 şehir hastanesine sadece kira bedeli olarak 14,1 milyar tl kaynak ayrılırken, 80 ili kapsama alan “1. Basamak Sağlık Tesisleri ve İdari Binalar” yapım projesine sadece 501 milyon tl kaynak ayrılmasını eleştiren Dr. Öztoprak “2022 yılı için 30.680 ASM birimi hedef olarak belirlenmiştir. Bir aile sağlığı merkezinin yaklaşık 6 aile hekimliği biriminden oluştuğu düşünüldüğünde 2022’de ek 657 aile sağlığı merkezinin açılması gerekmektedir. 2022 yılında planlamaya uygun 657 aile sağlığı merkezi açılması gerekirken kamu tarafından 151 birinci basamak sağlık tesisi planlanmıştır.” sözlerini kaydetti.

Yeterli bütçe ayrılmadığı için hizmet sunumunun kamu binalarının dışına çıkarıldığını vurgulayan Dr. Ümit Yaşar Öztoprak bu sebeple yeni açılacak ASM’lerin mevcut uygulamalarda da olduğu gibi ya cami altlarında ya da ticari işletmeler gibi cadde üstlerinde ya da daireden bozma yapılardan oluşacağını söyledi.

Dr. Ümit Yaşar Öztoprak “Ankara’da 20’ye yakın kamu binası için depreme dayanıksız rapor düzenlenerek aile hekimliği birimlerinin binaları boşaltması istenmiştir” diyerek İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu işlemi şeffaf bir şekilde yürütmediğini belirtti.

Dr. Öztoprak kuşku duydukları konuları da şöyle sıraladı: 

 * Boşaltılması istenen binalar arasında 1999 depremi sonrası inşa edilen ASM binaları bulunmaktadır.

* ASM binalarına ilişkin denetimi yapan firmanın Çevre ve Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen firma olmadığı ifade edilmektedir.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğünü kamuoyu önünde şeffaf çalışma yürütmeye ve açıklama yapmaya çağırıyoruz:

* Denetimler sadece kamuya ait binalarda mı yapılmıştır?

* Denetimleri yapan firmalar Çevre ve Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş midir?

* Birinci basamağa yönelik son 1 yılda Ankara genelinde kaç ASM binası depreme dayanıklılık yönünden kontrol edilmiştir?

* Binaların yıkılması yerine güçlendirilmesi kamu yararı açısından değerlendirilmiş midir?

* Yıkılması planlanan merkezi konumdaki ASM binaları yerine inşa edilecek olan binalar için birinci basamak hizmeti dışında kullanım planlanmakta mıdır?

* ASM’lerin taşınma işlemi sırasında hizmet veren sağlık çalışanlarının ve hizmet alan yurttaşların mağdur olmaması adına gerekli destek sunulacak mıdır?

* Boşaltılması planlanan ASM’lere herhangi bir kamu binası gösterilecek midir?

* Merkezi konumdaki yüksek kira bedelleri olan bölgelerde ASM’lere yönelik ek kira yardımları yapılacak mıdır?

Açıklamadan sonra söz alan Kubilay Yalçınkaya Ak Parti’nin son 19 yılda sağlık hizmetlerinde tüm değerleri tarumar ettiğini ve tüm kaynakları tükettiğini vurguladı.

Kubilay Yalçınkaya sözlerine şöyle devam etti: “Şehir hastanesi vurgunları üzerinden yataklı tedavi kurumlarına yönelik tahribatı konuşurken Ankara’da kamu binalarında hizmet veren ASM’lerden çıkartma işlemi yapılıyor. Bizim talebimiz Ak Parti öncesi sağlık ocakları kamu binalarında hizmet sunuyorsa, bugünden sonra ASM binalarının kamu binalarında hizmet sunacak şekilde ayarlanmasını istiyoruz. Bugün ülkenin tamamına hizmet veren 30 bine yakın Aile Sağlığı Merkezi 2022 501 milyon TL ayrılırken, 13 şehir hastanesine sadece kira bedeli olarak 14,1 milyar tl kaynak ayrılması Ak Parti’nin tercihinin bir kere daha ranttan yana olduğunu gösteriyor”

Dr. Muharrem Baytemür da konuşmasında şu sözleri kaydetti: “Geçen dönem gündeme geldiğinde ASM’ye tebligat yapıp ya da sözel şekilde ‘kendinize yer bulun’ denmişti. 13 tane ASM’ydi bu dönem Keçiören’de 7 tane daha eklendi. Ankara Tabip Odası özellikle belediye, ilçe sağlık müdürü ve sağlık müdürü nezdinde de girişimde bulundu. Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan arkadaşlarımızın ve bölgedeki halkın mağdur edilmemesi için bir kamu binasında hizmet vermesi için girişimlerde bulunduk. Özellikle belirtmek gerekir Aşağı Eğlence ASM’si 1999 depreminden sonra yapılmış oldukça da iyi bir bina. Akredite olmayan bir firmanın raporuyla eğer bir yıkım olacaksa gerçekten ciddi bir sıkıntı”

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.