ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2022 Haberleri » Ufuk Üniversitesi Hastanesi'nde Maaşlar Yine Yatırılmadı

Aralık 26 2022

Ufuk Üniversitesi Hastanesi'nde Maaşlar Yine Yatırılmadı

26-12-2022, 16:50 Haberler / 2022 Haberleri 15

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi asistan hekimleri yatırılmayan maaşları sebebiyle Ankara Tabip Odası (ATO) ile birlikte basın açıklaması düzenledi.

Ufuk Üniversitesi Hastanesi asistan hekimlerinin, ATO Başkanı Dr. Muharrem Baytemür’ün ve ATO Asistan Hekim Komisyonu üyelerinin katıldığı açıklama 26 Aralık 2022 Pazartesi günü hastane bahçesinde gerçekleştirildi.

Ufuk Üniversitesi’nde görev yapan asistan hekim Dr. Emir İnci geçtiğimiz Haziran ve Kasım aylarında eksik veya geç yatırılan maaşların Aralık sonuna gelinmesine rağmen halen yatırılmamasını eleştirerek “Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ek ödeme yönetmeliği sonrası maaşlarımızda iyileştirme umutları besleyen bizler, bugün maaşımızı henüz alamamış olmanın ve mevcut belirsizliğin derin endişelerini taşımaktayız” dedi.

Yönetimle yaptıkları görüşmelerde önümüzdeki dönemde de bu problemlerin devam edeceğinin iletildiğini aktaran Dr. İnci son asgari ücret zammından ve mevcut ekonomik durumdan ötürü akıllarına şu sorunun geldiğini vurguladı: “Bugün maaşlarımızı yatıramayan bu yönetim, bu zamlardan sonra maaş ödemelerimizi gerçekleştirebilecek mi?”

Bu durumu yönetim zaafiyeti olarak tanımlayan Dr. Emir İnci yönetimi istifaya, Sağlık Bakanlığı, YÖK, TUK ve Çalışma Bakanlığını da sorumluluk almaya davet etti.

Dr. Muharrem Baytemür geçen ay ve öncesinde de maaşların ödenmemesi sebebiyle Ufuk Üniversitesi Hastanesi’ne geldiklerini belirterek “İsterdim ki bizler gibi yönetim ve hocalar da bugün asistan meslektaşlarımızın yanında olsalardı” dedi.

Dr. Baytemür, bu durumun sadece Ufuk Üniversitesi’nin sorunu olmadığını kamusal sağlık hizmeti vermeleri sebebiyle Sağlık Bakanlığı’nın, YÖK’ün ve diğer yönetenlerin de sorumluluğu altında olduğunu ifade etti.

Dr. Muharrem Baytemür Ufuk Üniversitesi’nin yaşaması gerektiğini vurgulayarak “Bütün hastanelerimize sahip çıktığımız gibi Ufuk Üniversitesi Hastanesi’ne de sahip çıkıyoruz. Zaten vakıf üniversitesi oldukları için kamuda çalışan meslektaşlarına göre çok daha düşük maaş alıyorlar. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini talep ediyor ve meslektaşlarımızla yan yana olduğumuzu belirtiyoruz” sözleriyle açıklamasını bitirdi.

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

Sitede Arama Yapın

HEKİM POSTASI

İLETİŞİM

TELEFON VE FAX

  • Tel: +90 (312) 418 87 00
  • Fax: +90 (312) 418 77 94
© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.