ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 
ATO » Haberler » 2023 Haberleri » ATO Hukuk Bürosu "Temmuz 2023" Çalışma Raporu

Ağustos 07 2023

ATO Hukuk Bürosu "Temmuz 2023" Çalışma Raporu

7-08-2023, 15:06 Haberler / 2023 Haberleri 18

2023 yılının Temmuz ayında hukuk büromuz tarafından; Odamıza sözlü ya da yazılı başvuruda bulunan toplam 38 (otuz sekiz) hekimimize, çeşitli konularda hukuki danışmanlık ve destek sunulmuş; başvuruda bulunan hekimlerimizin sorunlarının çözümüne ya da bilgi istemlerine hukuki katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.

Temmuz ayında, görevi başında şiddete maruz kalmış olan bir aile hekimimiz hukuk büromuza başvuruda ve yardım talebinde bulunmuş, kendisine gerekli hukuki bilgi ve destek sunulmuştur. Geçmiş tarihlerde şiddete maruz kalan 2 (iki) hekimimizin sürmekte olan adli süreçlerine dair de bu ay içinde hukuk büromuz tarafından hekimlerimiz adına gerekli adli işlemler yerine getirilmiştir.

Odamız hukuk bürosuna Temmuz ayı içerisinde gelen başvurularda; mesleki nedenlerle haklarında adli ve/veya idari soruşturmalar açılan ya da tazmin taleplerine maruz kalan hekimlerimizin hukuki bilgi ve destek talepleri yine öne çıkan başlık olmuştur. Bu kapsamda insan haklarının ve tıbbi deontolojinin gerekleri uygun mesleki çalışmaları nedeniyle haklarında haksız ve yersiz bir adli soruşturma başlatılan 2 hekimiz (iki) adına hukuk büromuz tarafından ilgili savcılık birimi nezdinde gerekli adli işlemler de yerine getirilmiş, savunmalarına katkı sunulmuştur. Kamu görevinden ayrılma ve yurt dışına gitme konusundaki haklarına ve usule dair bilgi talep eden hekimlerimizin, öte yandan eşitsiz uygulamalara ve hak kayıplarına maruz kalan emekli hekimlerimizin başvuruları da, bu ay içinde gündemde yer bulmuştur. Özel sektörde çalışan hekimlerimiz nezdinde ise; çalıştıkları özel sağlık kuruluşlarından ayrılış hakları ve usulü ile hak ettikleri ücretleri ve çalışma koşulları nezdinde yaşadıkları sorunlara dair başvurular yine gündeme gelmiş olup, kendilerine gerekli hukuki destek sunulmuştur.

Hukuk büromuz tarafından Temmuz ayında; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi nezdinde gerçekleştirilen 3 (üç) toplantıda da yer alınarak, intörn hekimlerimize sözlü hukuki bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu
Ankara Tabip Odası Hukuk Bürosu

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.