ATO - HEKİMLERİN GÜCÜ

 

Ağustos 01 2023

Ormanımız da Değerlidir İnsanımız da!

1-08-2023, 11:54 Haberler / 2023 Haberleri 20


Ormanımız da Değerlidir İnsanımız da!

Bir yanda ülkemizin dört bir yanında ormanlar yanarken, diğer tarafta rant uğruna ormanlar tahrip ediliyor, halka rağmen acımasızca ağaçlar kesiliyor.
İkizköy Akbelen ormanında Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nın kömür sahasını genişletmek için başlayan ağaç kesimine karşı köylülerin ve desteğe gelenlerin direnişi kesintisiz devam ediyor.
Orman Genel Müdürlüğü’nün 17 Temmuz 2021 tarihinde kesime gitmesi ve İkizköylü vatandaşların kesime engel olmasıyla başladı direniş. Çadır kurarak nöbete başlayan yöre halkına yaşam savunucuları da destek verdi. Bir yandan da hukuksal mücadele başlatıldı. Bilimsel raporlar, arkeolojik kalıntılar kesimi engellemeye yetmedi ama, Akbelen’de halk ormanına, yaşamına direnerek sahip çıkıyor.
Gün geçmiyor ki, etkileri, sonuçları çok uzun zamanlara kadar devam eden, sağlık sorunlarına yol açan bir bölge gündeme gelmesin. Aydın’ın Çine ilçesi ve çevresinin maden ocaklarıyla yaşanmaz hale getirilmesi ve çalışanların silikozis hastalığı ile yaşam savaşı vermeleri belgesel konusu da oldu.
Ülkemizin güzellikleri, akciğerleri, ekosistemi bilinçli olarak yok ediliyor. Özellikle Ege bölgesi ve ormanları çok sayıda maden ocağı, çevre tahribatı, yöre halkının ve çalışanların sağlığı hiçe sayılarak faaliyetlerine devam ediyor.
Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olan, bölgede kanser vakalarında artışa yol açan, gelişmiş ülkeler tarafından terk edilen bu anlayışın bir an önce ormanlarımızdan, doğamızdan, hayatımızdan çıkarılması gerekiyor.
Bizler Tokat’tan Beypazarı’na, Kaz dağlarından Akbelen’e ülkemizin tahrip edilmesine sessiz kalmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz..

Ankara Dişhekimleri Odası
Ankara Tabip Odası
DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği
KESK Ankara Şubeler Platformu
TMMOB İl Koordinasyon Kurulu

Haber Resimleri:

Benzer Haberler

© 2000 - 2022 "Ankara Tabipler Odası".Tüm Hakları Saklıdır.